Haydamaky

data: 1 I 2005   pt.   00:00

Haydamaky to jeden z najpopularniejszych zespołów na Ukrainie. Od lat konsekwentnie podąża własną ścieżką muzyczną, nie poddając się mainstreamowemu graniu, którym wytrawny słuchacz jest atakowany z każdego radioodbiornika.

Haydamaky to niepowtarzalny styl muzyczny, który sami stworzyli i na którym budują swoją miłość do muzyki. To po prostu KOZAK ROCK, czyli niezwykłe połączenie motywów muzyki etnicznej wielu regionów Ukrainy, Bałkanów, nut cygańskich, żydowskich i rockowego uderzenia.

 

Od 2001 roku zespół wydał pięć albumów, z czego trzy ostatnie doczekały się premiery i sprzedaży na europejskim rynku muzycznym. Ostatni album to wspólne dzieło dwóch gigantów – ukraińskich Haydamaków i polskiego Voo Voo, które otrzymało status złotej płyty i nominację do Fryderyków 2010.

 

Zespół aktywnie koncertuje na Ukrainie, w Polsce, Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Czechach, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Estonii, Szwecji, Szwajcarii i Norwegii. Oprócz standardowych tras koncertowych Haydamaky występują na największych europejskich festiwalach muzycznych oraz biorą udział w międzynarodowych projektach muzycznych, jak choćby wspomniany wcześniej projekt z Voo Voo czy turnee z legendą austriackiej sceny, Hubertem Von Goisern-em. Z bardziej znanych festiwali, na których zagrał zespół warto wymienić choćby kilka – Sziget (Węgry), Volt (Węgry), Lowlands(Holandia), Huntenpop (Holandia), Berlinale (Niemcy), Calgary Folk Music(Kanada), Be2Gether(Litwa) czy polski Przystanek Woodstock.

http://www.haydamaky.pl/zespol.php
http://www.facebook.com/Haydamaky?fref=ts
http://www.myspace.com/haydamakyofficial/music
http://www.youtube.com/watch?v=UXWMFspdKZk