Kayo Dot

data: 1 I 2011   pt.   00:00

Kayo Dot to nowojorski zespół łączący w swojej muzyce elementy jazzu, metalu, rocka i muzyki klasycznej. Liderem zespołu jest Toby Driver, który ma na koncie wiele własnych projektów muzycznych i współpracę z takimi osobami jak John Zorn (Masada), Trey Spruance (Secret Chiefs 3, Mr. Bungle), G. Stuart Dahlquist (Burning Witch, ASVA), czy Randall Dunn (SunnO))))

Kayo Dot powstało w 2003 i wywodzi się z założonego w połowie lat 90 'tych zespołu Moudlin of the Well. Ich mroczne, wprowadzające w depresyjny trans kompozycje pozwalają doszukiwać się korzeni zespołu w takich gatunkach jak doom metal, avant rock, gothic rock i new age. Połączenie tych inspiracji i doświadczenia zdobytego w nowojorskich kręgach avant jazzu i muzyki klasycznej, sprawia, że brzmienie Kayo Dot mocno wyróżnia się na współczesnym muzycznym krajobrazie i ciężko je jednoznacznie sklasyfikować.

Najlepszym dowodem na wyjątkowość zespołu jest fakt, że ich pierwsza płyta „Choirs of the Eye” ukazała się nakładem założonej przez Johna Zorna wytwórni Tzadik. Znanej z odkrywania i prezentowania najciekawszych artystów z pogranicza jazzu, klasyki, muzyki eksperymentalnej i awangardowej. Ich dwie ostatnie płyty „Blue Lambency Downward” i „Coyote” ukazały się w Hydra Head Records (Lustmord, Bohren & der Club of Gore, Dalek, Isis)

http://www.kayodot.net/
http://www.facebook.com/events/161599250544095/
http://www.myspace.com/kayodot
http://www.youtube.com/watch?v=r-BaDagmtcA