Kraków Shoefest

data: 28 X 2023   sob.   18:00
Strangers in My House, Front Row Heroes i Klub RE zapraszają na Kraków Shoefest – pierwszy w Krakowie mini festiwal w całości poświęcony gatunkowi shoegaze oraz muzyce nim zainspirowanej.
28 października w klubie RE usłyszymy pięć świeżych polskich zespołów z tego nurtu. Zapraszamy każdego fana przesterowanych, jednocześnie przestrzennych brzmień.
28.10.2023 // GODZ. 18:00 // Klub RE
Bilety: 40 zł / 60 zł (w dniu koncertu): https://goingapp.pl/wydarzenie/shoefest/pazdziernik-2023
***
STRANGERS IN MY HOUSE to zespół, który może przypaść do gustu fanom gatunków dream pop/shoegaze oraz artystów z katalogu wytwórni 4AD.
Grupa rozpoczęła działalność w Krakowie w 2019 roku i obecnie tworzy ją czworo muzyków: gitarzysta Jakub Zając, basistka Agnieszka Ryczek, perkusista Bartosz Pałka oraz wokalistka Magdalena Radecka. Ich brzmienie definiują pulsujące gitary, zdecydowana sekcja rytmiczna i staranne, wielowarstwowe aranżacje, pozwalające odkrywać kolejne niuanse przy wielokrotnym słuchaniu. Skąpany w tych dźwiękach charyzmatyczny wokal Magdaleny Radeckiej porównywany jest do legend gatunku takich jak Rachel Goswell, Miki Berenyi czy Bilinda Butcher.
***
MIDSOMMAR to polska odpowiedź na nieoczekiwany powrót muzyki shoegaze i dream-pop. Ich debiutancka EP „The Dream We Had” wydana jesienią 2021 r. stała się mini-viralem w polskim niezalu, swoim melancholijnym klimatem przypominając o twórczości Cocteau Twins, Slowdive i atmosferze serialu Twin Peaks. Single promujące płytę – „Soft”, „Persephone” i „Summer’s Over” – gościły m.in. na antenie Antyradia, Radia 357, Trójki i Czwórki PR, do tego zostały zauważone przez edytorów Spotify i trafiły na najpopularniejsze w Polsce playlisty „Alternatywna Polska” i „New Music Friday Polska”. W 2022 r. Midsommar zadebiutował na OFF Festiwalu, Soundrive Festivalu i Great September, wszędzie spotykając się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Obecnie warszawski zespół pracuje nad swoim pierwszym długogrającym albumem, który ukaże się w 2024 roku. Jeśli tęsknisz za słodkimi ścianami przesteru i eterycznym wokalem, Midsommar to właściwy adres.
„Takiej muzyki zawsze się w Polsce sporo słuchało, ale nigdy zbyt wiele nie grało, a już na pewno nie na takim poziomie”– Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza
„Midsommar gra muzykę bliską mojemu sercu” – Artur Rojek
„Brakowało mi takiego zespołu. Owszem, pojawiały się próby przeflancowania na nadwiślański grunt klimatów shoegaze czy dream-pop, jednak zazwyczaj brakowało odpowiedniego brzmienia, pomysłów, czy zwyczajnie dobrych melodii. Na te rozterki mam Midsommar”.
Arek Lerch, Metal Hammer.
„Jeszcze nikt w Polsce nie grał tak melancholijnie i słodko, jak Midsommar”.
Jarosław Kowal, Soundrive Festival
***
ZACHWYT to oświęcimski zespół balansujący pomiędzy post punkowym chłodem a shoegaze’owym ciepłem. Pierwsze kawałki projektu powstały pod koniec lata 2021 roku, a debiutancka EPka ujrzała światło dzienne 26 stycznia 2022 roku. Całość została nagrana na ledwo działającym laptopie dzięki łączeniu analogowego sprzętu z cyfrową produkcja, Sama muzyka idealnie komponuje się z oprawa wizualną powstalą przy pomocy przeterminowanej kliszy Po pierwszym sukcesie i entuzjastycznym odbiorze mini albumu, solowy projekt stopniowo przekształcił się w czteroosobowy zespół, który po licznych, bardzo dobrze odbieranych koncertach, pracuje nad nowym materiałem.
SKŁAD:
Miłosz Boiński – gitara elektryczna, wokal
Bartłomiej Palewicz – perkusja
Kuba Palewicz – gitara elektryczna
Marcin Boiński – gitara basowa
***
UPHILL to uformowany w tym roku skład z Poznania i okolic, który bardzo szybko wyrobił sobie silna pozycje na lokalnej scene. Zespół grający muzykę alternatywną z gatunku shoegaze/dreampop. Ich przestrzenne, marzycielskie, często głębokie i nawarstwiające sie dźwięki, wprowadzają na każdym koncercie magiczny nastrój, poprzez ścianę dźwięku, której z przyjemnością mozna sie poddać. Uphill pracuje obecnie nad swoją pierwszą debiutancką płytą. Utwory, które się na niej pojawią będzie można usłyszeć na żywo na nadchodzącym koncercie.
***
SZPITAL UNIWERSYTECKI to młode trio z Końskich, grające na pograniczu emo i rocka, zainspirowane takimi legendarnymi zespołami jak Slowdive czy Sunny Day Real Estate. Ich pierwszy singiel „wróżki” zdobył uznanie wielu niezależnych rozgłośni radiowych.
Zapraszamy na leczenie w Szpitalu Uniwersyteckim
Skład:
perkusja: Karol Socha
gitara i wokal: Igor Pargieła
bass i wokal: Mateusz Kowalczyk