Mordy

data: 1 I 2002   pon.   00:00

Mordy są alternatywnym zespołem rockowym, wykorzystującym brzmienia zaczerpnięte z historii i tradycji awangardy gitarowej.

Muzykę Mord charakteryzuje przenikająca się, rozbujana przestrzeń. Punktem wyjścia w budowaniu kompozycji jest odnalezienie brzmienia właściwego dla danego kontekstu brzmień współistniejących. To samo dotyczy podziałów rytmicznych. W zasadzie można powiedziec, że muzyka zespołu z należnymi honorami pragnie ugościc dźwięki, podziały, frazy, aby stworzyć im naturalne środowisko, w którym będą mogły prawidłowo funkcjonować i tworzyć otwartą społeczność. Zespoł pozbawiony jest ambicji naśladowania innych twórców. Bywają czasem identyfikowani z polską sceną noisową (w latach 1997-2005 członkiem zespołu był znany z legendarnej Ewy Braun Marcin Dymiter aka Emiter), lub nowoczesnym/alternatywnym jazzem (w latach 2002-2005 w zespole grał Wojciech Jachna z min.: Contemporary Noise Quintet).

Materiał „Nobody” (2011) oraz materiał a.d. 2012 wyróżnia się tym, że po raz pierwszy w historii Mord prawie wszystkie utwory mają partie wokalne. Zespół nagrywa melodyjne, psychodeliczne songi. Utwory uzyskują nieraz progresywne formy zakorzenione w latach 60., nie stroniąc zarazem od electro-punku rodem ze sceny nowojorskiej, czy wycieczek gitarowych w stronę eksperymentalnego noise-jazzu. Melodyka i piosenkowość nowych utworów powoduje, że muzyka Mord jest bardziej komunikatywna i nie jest adresowana jedynie do wielbicieli awangardy.

http://www.mordy.artportal.pl/ozespole.html
http://www.facebook.com/Mordyrock?fref=ts
http://www.myspace.com/mordyrock
http://www.youtube.com/watch?v=vzxg7byKIiA