Normal Echo

+ SKY

data: 10 V 2019   pt.   20:00

NORMAL ECHO

Dawid Szczęsny, mieszkający w Berlinie muzyk znany m.in. z zespołu Niwea, nagrał album szczery i bezkompromisowy. Dziesięć nowych piosenek Szczęsnego o obsesyjnej miłości zaśpiewanych po raz pierwszy po polsku dokumentuje pełne rozterek i wątpliwości ostatnie pół roku jego życia.

W tekstach szczegółowo opisuje miejsca, w których przez ten czas mieszkał, oraz emocje, jakie towarzyszyły mu na co dzień. Często używa do tego tych samych słów, co potęguje klaustrofobiczny klimat jego wspomnień, a wyrażane przez niego obawy nadają im pesymistyczny wydźwięk.

Nagrania na płytę odbywały się nocami w różnych mieszkaniach, dlatego muzyka jest oszczędna i kameralna, a jego głos jest wyciszony i delikatny. Podobnie jak na poprzedniej, anglojęzycznej płycie „Accidental Forever“, Szczęsny tworzy własny hermetyczny świat, w którym brzmieniowo nawiązuje sentymentalnie do czasów młodości, ale poetycko jest mocno osadzony w ponurej rzeczywistości. Tym razem decydując się na napisanie tekstów w języku ojczystym podjął odważną próbę otworzenia się przed słuchaczem, ale zrobił to w oryginalny i autorski sposób.

SKY

S K Y a.k.a sorrowkillsyouth to pochodząca z Warszawy producentka, eksplorująca mroczniejsze zakątki muzyki elektronicznej. Projekt stanowi dla niej dźwiękowy rytuał egzorcyzmowania smutku i lęków. W swoich nagraniach, używając języka snu i koszmaru, onirycznych harmonii wokalnych i melancholijnych pasaży syntezatora, S K Y stara się wywołać duchy przeszłości i uśpić wewnętrzne demony. W piosenkach S K Y wybrzmiewa klimat zaginionego epizodu serialu Twin Peaks. Jej muzyka może zainteresować słuchaczy takich artystów jak Grouper, Zola Jesus, Nicole Dollanganger, Tropic of Cancer czy ostatnich dokonań Andy’ego Stotta.

S K Y ma na swoim koncie debiutancką EPkę „lullabies”, 13 minutowy utwór „c r a v e”, skomponowany do wyedytowanych scen z filmu Bertranda Bonello oraz wydany w listopadzie longplay zatytułowany „p r e y”. Oprócz produkcji muzyki, S K Y odpowiada również za wizualne aspekty swojego projektu, w tym wideoklipy.

Od czasu swojego debiutu, S K Y zagrała ponad 40 koncertów w kraju i za granicą (Czechy, Słowacja, Austria, Niemcy, Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Holandia), występując między innymi u boku takich artystów jak Bleib Modern, Soft Kill czy Xarah Dion.

S K Y jest także członkiem elektronicznego duetu Garden Of, którego debiutancka płyta ukazała się w tym roku. Poza tworzeniem muzyki, S K Y stara się również wspierać innych artystów, organizując koncerty pod pseudonimem U n i c o r n.