Old Time Radio

data: 1 I 2004   śr.   00:00

Zespół Old Time Radio powstał w 2001 roku w Trójmieście. Od początku tworzą go Tomasz Garstkowiak (głos, gitara), Magda Szkudlarek (głos, instrumenty klawiszowe) i Piotr Salewski (głos, gitara basowa).

Pierwsze wydawnictwa, na których pojawił się zespół, to dwie składanki – „Projekt SI 031” oraz „Sissy Sleeper”, wydane w 2003 roku przez Sissy Records – nieistniejącą już wytwórnię, będącą niezależnym oddziałem BMG.

W 2004 roku, również nakładem Sissy, ukazał się debiutancki albumu zespołu, wypełniony onirycznymi, melancholijnymi piosenkami, śmiale łączącymi tradycyjne instrumentarium ze współczesną elektroniką.

Jesienią 2006 roku ukazała się druga płyta OTR „Downtown”, bardziej dynamiczna i optymistyczna niż debiut. Najważniejsze są tu melodie – 10 piosenek jest pełnych wokalnych współbrzmień, analogowych dźwięków syntezatorów i automatów perkusyjnych. Nie brak też akustycznych instrumentów i przestrzennych gitar.

W listopadzie 2008 roku, nakładem Gusstaff Records, ukazała się trzecia płyta Old Time Radio „Just Because We Were Wrong”. Album kontynuuje kurs obrany na „Downtown”, stawiając na chwytliwe, melodyjne piosenki. Znacznie więcej tu jednak dźwięków akustycznych, a produkcja została ograniczona do minimum na rzecz dopracowanych formalnie i misternie zaaranżowanych kompozycji. Zespół postanowił również wzbogacić brzmienie, poszerzając instrumentarium, m.in. o dźwięki żywej perkusji, skrzypiec, wiolonczeli, fletu i trąbki.

Wydana w październiku 2009 roku płyta „Sketches For Another Christmas Songbook” to – jak sama nazwa wskazuje – zbiór piosenek pisanych z myślą o Świętach Bożego Narodzenia. Utwory powstawały stopniowo od 2003 roku z przeznaczeniem na świąteczne prezenty dla rodzin i przyjaciół zespołu.
„Sketches…” to najbardziej kameralna płyta Old Time Radio. Muzycy niemal całkowicie zrezygnowali z elektroniki na rzecz oszczędnych aranżacji, opartych głównie na akustycznych dźwiękach gitary, pianina, mandoliny, dzwonków i kalimby, często z wyeksponowanymi harmoniami wokalnymi. Brzmienie jest chropowate, bez upiększeń, naturalne. To zupełnie inna płyta świąteczna – daleka od tandetnego przesłodzenia, nagrana z dystansem, poczuciem humoru, ale również pełna ciepła i melancholii. Wszystkie utwory są autorstwa zespołu. Album promowała piosenka „Christmas With You” nagrana z gościnnym wokalnym udziałem Julii Marcell.

„Stare radyjko gra dla dzieci”, piąty album w dyskografii zespołu Old Time Radio (premiera: 12 czerwca 2011 roku), skierowany jest do najmłodszych. Mimo to płyta zawiera brzmienia, do których zespół przyzwyczaił słuchaczy na przestrzeni 10 lat swojej działalności. Znajdziemy więc tu delikatną obrazową elektronikę, akustyczne piosenki z gitarą i wiolonczelą, rozmyte plamy gitary elektrycznej, a także zapętlone, niemal transowe konstrukcje dźwiękowe. Album składa się z dwóch części – dziennej (dynamicznej) oraz nocnej (kołysankowej), a zawarte na nim piosenki eksploatują całą gamę emocji: czasem są radosne, rytmiczne i roztańczone, czasem nostalgiczne, niepokojące i tajemnicze. Mimo rożnorodności brzmień i nastrojów wszystkie kompozycje tworzą zwartą i przemyślaną całość, spinaną również przez teksty piosenek – po raz pierwszy w historii zespołu napisane po polsku.

http://www.oldtimeradio.com.pl/aktual.htm
https://www.facebook.com/oldtimeradio.band
http://www.myspace.com/otradio
http://www.youtube.com/watch?v=7t3ejKHkwUk