Próchno

+ Królówczana Smuga

data: 20 X 2023   pt.   20:00
Próchno
Rozkład nie musi być rozumiany dosłownie. Próchno to Marcel Gawinecki (Ugory, Melisa, Złota Jesień), Bartosz Leśniewski (Artykuły Rolne, Obiekty, Gołębie) i Artur Sofiński (DRAH, End Forest). Projekt narodził się końcem 2017 roku jako twór studyjny, który naturalnie wyewoluował w grający koncerty zespół.
Gawinecki, Leśniewski i Sofiński wywodzą się z różnych światów, razem jednak tworzą brzmieniowy monolit, w którym indywidualne pomysły wzajemnie się uzupełniają, tworząc niezwykle spójne brzmienie zespołu. Zacierając granice między instrumentami i podziałem na role, Próchno z każdym kolejnym materiałem udowadnia, że niezależnie od tego jak radykalne środki wyrazu stosuje, to przede wszystkim jest żywym, otwartym na zmiany i wciąż ewoluującym zespołem. Najnowszy album grupy P3 przynosi muzykę zamgloną, zdegradowaną i niepokojąco zimną. To Próchno odrealnione, pełne pogłosów, charakterystycznej chropowatości, a w warstwie lirycznej przesiąknięte poczuciem lęku, zagubienia i dezorientacji.
Dyskografia:
2019 – Próchno [CD/LP/MC, Gusstaff Records/Don’t Sit On My Vinyl!]
2020 – Niż [LP/MC, Gusstaff Records/Don’t Sit On My Vinyl!]
2023 – 15 miesięcy – Live at Desdemona, Gdynia, 7.01.2023 [CD-R, self-released]
2023 – P3 [CD/LP, Gusstaff Records/Don’t Sit On My Vinyl!]
Album P3 na serwisach stramingowych: https://id.ffm.to/prochno-p3
Królówczana Smuga
Jednoosobowy zespół pieśni i tańca Królówczana Smuga został powołany do życia przez pochodzącego z Biłgoraja Adama Piętaka. Muzyczna narracja prowadzona jest przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty, znalezione na strychu pradziada lub odkopane w ukrytej w lesie mogile. Pojawia się też głos, daleki od ‘białego śpiewu’, zbliżony do głosu sponiewieranego włóczęgi, którego gardło wiele trunków w życiu przyswoiło.
Dyskografia:
2018 – Biełgoraj Kalwińskiego Adama [CD, Opus Elefantum]
2020 – ODRAPDORAP [CD, Opus Elefantum]
2021 – Żałosne [CD, Requiem Records]
2022 – Sport Patriotyzm Militaria [CD, Requiem Records]