Rycerzyki

data: 3 IV 2022   niedz.   20:00
Rycerzyki to sophisti – popowy zespół założony w 2013 roku w Krakowie. Tworzą melodyjną, melancholijno-ekstatyczną muzykę wpisującą się luźno w nurt alternatywnego popu i nawiązującą do klimatu lat 80-tych. Rycerzyki występowały na takich festiwalach jak m.in. OFF Festival w Katowicach, Monkey Week w Sewilli czy poznański Spring Break. Towarzyszyły na scenie zespołom takim jak kanadyjski TOPS, Gaba Kulka, Pustki czy Mikromusic.
Trzeci album Rycerzyków pt. “Zniknij na zawsze” ukazał się 27 sierpnia 2021 roku nakładem Thin Man Records. Nowe wydawnictwo Rycerzyków jest owocem zabawy elektronicznymi retro brzmieniami zahaczającymi zarówno o analogową klasykę gatunku jak i uroczą plastikowo-tandetną estetykę Windowsa 95 i pierwszych eksperymentów z midi i instrumentami Casio. Złożone, wielowarstwowe i zróżnicowane kompozycje mają wspólny mianownik w postaci wyrazistych linii wokalnych wysuniętych zdecydowanie na pierwszy plan.
Radek Pulkowski, K MAG: Choć nowa propozycja zespołu nieco różni się od dotychczasowych, ponownie składają się na nią chwytliwe, wysmakowane, delikatne indie-popowe piosenki, które trudno porównać z muzyką innych polskich artystów.
Mariusz Herma, Beehype: Rycerzyki, or Little Knights, make some of the smartest and sweetest retro pop songs in Poland.
Krzysztof Ciach, Radio Luz: Marzycielska, bajkowa, osadzona w naturze i przeszyta niepokojem ostatnich lat atmosfera tej płyty pochłania.
Michał Wieczorek, Czas Kultury: Po dziesięciu latach działalności i trzech płytach (każda z nich bardzo interesująca, pełna przebojów; co ważniejsze – każda kolejna lepsza od poprzedniej). Rycerzyki spełniły wszystkie obietnice, które złożyły debiutanckimi singlami.
Bartek Chaciński, Polityka: Formacja Rycerzyki na trzeciej płycie zbiera echa polskiej muzyki środka lat 80., z piosenkami Anny Jurksztowicz czy Andrzeja Zauchy (jak w utworze „Żar”) na czele, melodyjność i pewną naiwność przebojów kolejnej dekady, a nawet elementy art rocka