The Drift

data: 1 I 2008   pon.   00:00

Zespół powstał w 2002 roku, początkowo jako projekt uboczny gitarzysty / klawiszowca grupy Tarentel Danny’ego Grody i basisty Lazarus Trevor’a Montgomery, by po odejściu tego ostatniego stać się pełnowymiarowym zespołem. Montgomery został zastąpiony przez kontrabasistę Safa Shokrai, a oprócz niego składu dopełnili: Rich Douthit na perkusji oraz Jeff Jacobs grający na trąbce oraz zajmujący się elektroniką. W tym składzie, latem 2005, zespół wydał debiutancką EP „Streets/Nozomi”. W tym samym roku, w limitowanym nakładzie, ukazała się płyta z serii „Travels in Constants, Vol. 19”, na której znalazły się wcześniejsze nagrania zespołu z Montgomerym na basie. Długo oczekiwany, debiutancki album The Drift ukazał się w październiku 2005 pod tytułem „Noumena” i spotkał się z ciepłym przyjęciem, choć krytycy mieli kłopoty z zaszufladkowaniem zespołu. W recenzjach pojawiały się takie określenia jak atmosferyczny „ambient post-rock” i „dub-jazz” oraz tak skrajne jak „ambient nosie”, „elegant guitar rock” po „jazz ballads” i „down-tempo hip-hop”. Jazzowy webzine One Final Note określił muzykę na płycie jako fascynujące i ambitne zderzenie różnych gatunków, które umiejętnie wymieszane tworzą własny, unikalny styl. Na płycie można usłyszeć wszystko: od jazzowych dźwięków lat 70tych, poprzez awangardową nawałnicę gitar aż do powściągliwego post-rocka, a wszystko zagrane z pasją i brzmiące niezwykle świeżo. Momentami brzmi to jak Mogwai z trąbką, w spokojniejszych utworach jak Tortoise z okresu „TNT”, a do tego wszystkiego dochodzi pulsujący bas ala King Tubby i trąbka, która wielu recenzentom kojarzy się z Miles’em Davis’em.

W roku 2007 zespół wydał płytę „Ceiling Sky”, na której znalazły się utwory publikowane wcześniej tylko na winylu, oraz debiutancka EP „Streets/Nozomi”. Na płycie znalazły się również 2 remiksy utworów z „Noumena” w wykonaniu Four Tet i Sybarite.

W kwietniu 2008, po 3 latach od momentu debiutu, ukazał się drugi album grupy zatytułowany „Memory Drawings”. The Drift koncertowali w Ameryce i Japonii, u boku m.in. Mono, Slint. W maju wyruszają na trasę po Europie, której ukoronowaniem będzie występ na festiwalu All Tomorrow’s Parties, na który zostali zaproszeni przez zespół Explosions In The Sky.

http://thedriftmusic.wordpress.com/
http://www.facebook.com/thedriftmusic/photos_stream
http://www.myspace.com/trldrift
http://www.youtube.com/watch?v=SI22gshi3h0