Zgniłość

+ Szklane Oczy

data: 16 X 2021   sob.   20:00
Zgniłość
Zgniłość to nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Od ponad roku skład zasila również pisarz, karateka, dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Mariusz Czubaj na saksofonie altowym. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości można by określić jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017r. ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego pt. „Drobna zmiana” (Wydawnictwo a5), za którego oprawę muzyczną odpowiada Zgniłość. „Drobna zmiana” to pierwsza na świecie książka do słuchania, zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Teraz Zgniłość wyrusza w Polskę z trasą promująca drugą płytę zespołu pt. „Siedmiościan”. Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących muzycznych reinterpretacji (m.in. „Mmmorderstwo” czy „Przysiadalność”). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz znana aktorka i germanistka Julia Kamińska. Płytę promują single „Hotel Savoy” i „To ten sam wiatr”. Płyta Siedmiościan uzyskała notę TopNote magazynu JazzPRESS oraz została jedną z pięciu płyt roku 2017 wg magazynu Playboy.
Skład zespołu:
Marcin Świetlicki – wrzaski
Mariusz Czubaj – wizgi
Michał Wandzilak – parapety
Michał Jan Ciesielski – saksofony
Maciej Sadowski – kontrabas preparowany
Dawid Lipka – trąbki
Tomasz Koper – batterie, perkusjonalia
Szklane Oczy
Szklane Oczy to Ania, Ola i Aga – wokal z gitarą, bas i perkusja. Grają rocka inspirowanego polskim punkiem i poezją romantyczną.
Spotkały się w 2016 w podziemiach gimnazjum, do którego chodziła wtedy Ola.
Od tego czasu zagrały ponad 80 koncertów – między innymi podczas festiwalu Ars Cameralis, Enea Spring Break, w Hipnozie, na katowickim rynku, w czynnej elektrowni, w więzieniu (dla osadzonych).
Zostały uznane za jedne z 10 najciekawszych nowych twarzy w polskiej muzyce – nagroda Sanki Gazety Wyborczej. Ich piosenki można było usłyszeć na antenie Trójki – w 2018 zagrały w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, dostały się do pierwszej dziesiątki programu Start NaGranie (z 1420 zespołów). Dziewczyny są laureatkami konkursu Dzielnica Brzmi Dobrze – zdobyły patronat Katowic Miasta Muzyki UNESCO.
W styczniu ukazała się ich debiutancka płyta „rzeczywistość”.
„(…) Ania Grąbczewska śpiewa z manierą nadąsanej nastolatki, która robi łaskę rodzicowi lub nauczycielowi, że w ogóle z nim rozmawia, skoro ma tyle ważniejszych rzeczy na głowie – może na przykład śnić na jawie, 'zwalczać tę fałszywą rzeczywistość’. Chwilami jest to punkowo jazgotliwe, innym razem ogniskowo banalne, zawsze wdzięcznie naiwne. Zabawne, ale nie głupie: 'Zgubiłam wszystkie pieniądze, nie mam pieniędzy, nie mam jak zapłacić za lody/Co mam robić?/ Słońce wybuchnie, a ja już nie będę tego widzieć, bo już będę w trumnie/Co mam robić?’. Czy więc warto sięgnąć po tę płytę? Oczywistość.” Jarek Szubrycht, Gazeta Wyborcza
– nasza najnowsza płyta https://szklaneoczy.bandcamp.com/album/rzeczywisto
– tak gramy na żywo – impresja z naszego koncertu z Łodzi https://www.youtube.com/watch?v=LXbThRijerI&t=2m45s
– teledysk do Łez https://www.youtube.com/watch?v=U1jzJUth5tA i Rzeczywistości https://www.youtube.com/channel/UCbKZVW-Qb-tLD-vXaX9NQtg