Zimpel Reisinger Duo

data: 1 I 2012   sob.   00:00

Wolfgang Reisinger

Urodził się w Wiedniu 1955 roku. Pierwszy muzyczny trening otrzymał w wieku sześciu lat w Wiedeńskim Chórze Chłopięcym. Później uczęszczał na zajęcia z klasycznej gry na pianinie w Konserwatorium, a następnie uczył się grać na perkusji w Hochschule fur Musik w Wiedniu pod okiem solowego bębniarza Wiedeńskiej Filharmonii – Richarda Hochrainera Poprzez improwizację doszedł do jazzu. Przez kilka lat grał jako niezależny muzyk, a później dołączył do nowo utworzonej Vienna Art Orchestra, z którą grał 10 lat (1979-1989). W tym samym czasie Wolfgang Reisinger (razem z Herbertem Joosem, Ulim Shererem, Hartym Pepl, Wolfgangiem Pusching i Mikem Richmondem) pracował ze swoimi własnymi grupami – Part of Art i Air Mail. Za swoją pracę z tymi zespołami zdobył kilka nagród, m.in. otrzymał nagrodę niemieckich krytyków i francuską Prix Jazz Avantgarde. Reisinger był również producentem i kompozytorem muzyki dla teatrów, m.in. dla sławnego Wiener Burgtheater i austriackiego towarzystwa teatralnego K.l.a.s.

Na początku lat dziewięćdziesiątych poprzez współpracę z Jeanem Paulem Celea artysta stał się częścią paryskiej sceny muzycznej .Grał w zespołach wiolonczelisty Dominique Pifarely, bębniarza Ives Robert; European Jazz Trio z pianistą Francois Couturier oraz grupy Passagio. Zaczął występować i nagrywać z wieloma światowymi muzykami takimi, jak: Louis Sclavis, Marc Ducret, Michel Portal, Enrico Rava, John Abercrombie, Jasper Van t Hof, Roscoe Mitchell, Evan Parker, Michel Godard i Steve Lacy. Jedno z najważniejszych wydarzeń w jego życiu to utworzenie z Davidem Liebmanem i francuskim basiastą-wirtuozem Jeanem Paulem Celea w 1996 roku World View Trio. Trio to wydało trzy albumy (w wytwórniach Nightbird i Bleu), które otrzymały nagrody choc de choc i diapason d’or. W 2001 roku Wolfgang Reisinger został członkiem Poison Trio utworzonego przez pianistę Joachima Kuhna.

Jego klasyczne wykształcenie pozwalało mu na utrzymywanie kontaktów z kompozytorami muzyki współczesnej, których owocem była jego praca jako solisty dla takich kompozytorów jak Beat Furrer, Thomas Pernes, Bernhard Lang i Luciano Berio. Wpływy zarówno jazzu, jak i muzyki współczesnej można usłyszeć w jego Project Extended Solo Drumming. Jest to program koncertu solowego, który łączy ze sobą perkusję, orkiestralne instrumenty perkusyjne i elektroniczną muzykę na żywo. Wolfgang Reisinger koncertował w tym stylu w różnych duetach, m.in. z Davem Liebmanem, Kazue Sawai – Japończykiem grającym na koto oraz z Wolfgangiem Mittererem – austriackim kompozytorem i mistrzem muzyki elektronicznej.

Wacław Zimpel

Klarnecista, kompozytor. Ukończył z wyróżnieniem studia w klasie klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował również w Hochschule für Musik und Teather w Hannoverze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza.Współpracował z najważniejszymi przedstawicielami współczesnej muzyki improwizowanej na świecie, między innymi z Kenem Vandermarkiem, Bobbym Few, Perry Robinsonem, Joe McPhee, Stevem Cohnem, Christianem Ramondem, Mikołajem Trzaską, Robertem Kusiołkiem, Timem Daisym, Stevem Swellem, Davem Rempisem, Klausem Kugelem, Per-Ake Holmlanderem, Marcinem Maseckim, Raphaelem Roginskim. Autorskie nagrania Zimpla spotykają się z szerokim uznaniem międzynarodowej krytyki. Płyta multikulturowego kwartetu Zimpla UNDIVIDED – „The Passion” została unzana najbardziej innowacyjną płytą roku 2010 w ankiecie „New Ears Award 2010” ogloszonej przez Stefa Gijselsa na portalu freejazz- stef.blogspot.com, zdobywając również „Honorable Mention” nadawane przez nowojorskie czasopismo All About Jazz – New York. Stef Gijsels wyróżnił także płytę polskiego kwartetu Zimpla HERA uznając ją albumem roku 2010 – „Best New Release 2010”, Zimpla uznając muzykiem roku 2010. Zimpel jest najmłodszym laureatem w historii Nagrody Artystycznej Miasta Poznania.

http://www.wolfgang-reisinger.com/
http://www.facebook.com/waclaw.zimpel
http://www.myspace.com/zimpelwaclaw