Andrew Pekler

data: 1 I 2005   pt.   00:00

Andrew Pekler urodził się w Uzbekistanie, wychował w Kalifornii, obecnie mieszka i tworzy w Berlinie. Na stałe związany jest z wytwórniami Source, Klang Electronic a obecnie przede wszystkim ze ~Scape.
Muzyk wywodzi się ze sceny urban dub, ale wypracował własny, oryginalny styl. W jego muzyce słychać wyraźne inspiracje twórczością Hancocka i Davisa, a także nawiązania do nurtów clicks&cuts oraz dub. Jako multi-instrumentalista współtworzył formacje Mucus 2 oraz Bergheim 34. Uznanie zdobył jako Sad Rockets debiutanckim albumem 'Plays’.
W ubiegłym roku wydał pod własnym nazwiskiem album 'Station to Station’, na którym towarzyszą mu saksofonista Elliott Levin (członek legendarnych grup Cecila Taylora i Sun Ra Orchestra), basista Akira Ando, trębacz Aaron Czerny, pianista Kiwi Menrath oraz saksofonista Pablo Mandenbolt.Płyta charakteryzuje się powtarzalną strukturą rytmiczną poszczególnych kompozycji, zbudowanych na funkowo-dubowym podkładzie.
Nowy materiał „Strings + Feedback” to swego rodzaju wycieczka w bezpośrednią bliskość dźwięku i w życie wewnętrzne stołu mikserskiego. Tam, gdzie dźwięki są organizowane, którędy muszą przejść, tam przeprowadza Pekler swoje zapierające dech w piersiach badania… Spokojnie i cierpliwie otwiera muzykę od środka i rozwija świadomie muzykę minimalistyczną. Używa kilku sampli smyczków i pianina, wyłącznie z utworów Mortena Feldmana z lat 50-tych, pozwala im zderzać się ze sobą w mikserze, sam tworzy nieprzewidywalne spotkania, narastanie, opóźnienia, gra wspomnieniami i fragmentami leżącego już poza nami rozdziału z historii muzyki.