Awatair

+ Nucleon

data: 12 XII 2021   niedz.   20:00
Awatair
8 listopada 2019 ukazała się nakładem „Fundacji Słuchaj” płyta tria Awatair. Mark Tokar – Kontrabas; Michał Gos – Perkusja;Tomek Gadecki – Saksofony Nagranie zostało zrealizowane podczas wiosennej edycji Jazz Jantar w marcu 2019r.
„Pierwsza płyta Coltrane’a, którą usłyszałem w wieku 20 lat, wywróciła mój spokojny i poukładany świat do góry nogami. Wiele lat temu, gdy dopiero zaczynałem swoją przygodę z saksofonem, jedyną płytą Coltrane’a, która leżała na półce w sklepie muzycznym była „Meditations”… Zupełnie nie spodziewałem się takiego grania. Nigdy nie chciałem i nadal nie chcę porównywać się do Coltrane’a ani grać jak on. Jednak od tamtej pory Coltrane jest dla mnie inspiracją zarówno w poszukiwaniu mojej drogi jako muzyka, jak i w medytacji, pojmowaniu świata i jego duchowości. Zawsze marzyłem o tym, żeby dźwięki, które gram, były pełne pasji, zaangażowania i ducha. Płyta ‘Awatair plays Coltrane’ jest próbą spełnienia części tego marzenia. ” Tomek Gadecki
Płyta: https://sluchaj.bandcamp.com/album/awatair-plays-coltrane
Info prasowehttps://www.tygodnikpowszechny.pl/awatair-morze-powietrze-i-coltrane-160755
Recenzja https://polifonia.blog.polityka.pl/…/woda-powietrze…/
W miejscu, w którym stykają się żywioły wody i powietrza – zaczyna się Awatair. Jest jak duch unoszący się nad wodami, który niczym nie skrępowany może podążyć w każdą ze stron. W jednej chwili mocny i zdecydowany w drugiej przeradza się w dotyk delikatny niczym morska bryza. Kierunek w muzyce Awatair wyznacza Coltrane. I choć jest on dobrze wszystkim znany to jednocześnie trudny do określenia, nie dający się zamknąć w ramy gatunku. Kierunek ten zmienia się płynnie dzięki bogatemu doświadczeniu każdego z muzyków. Siłą napędową Awatair jest rytm wyznaczany przez perkusję Michała Gosa, który wraz z potężnym brzmieniem kontrabasu Marka Tokara wydobywa z chaosu i pustki nowe przestrzenie, które idealnie wypełnia saksofon Tomasza Gadeckiego. Mamy tu do czynienia z muzyką Coltrane’a odkrytą na nowo, przesyconą awangardą charakterystyczną dla Trójmiejskiej Sceny Muzycznej.
Nucleon
skład:
Michał Dymny – gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe
Tomasz Głuc – gitara basowa, handsonic
Sławek Pezda – saksofon tenorowy
Jakub Rutkowski – perkusja, ddrum
Alex Clov – saksofon altowy
Nucleon to grupa grająca muzykę improwizowaną, gatunkowo oscylującą
wokół freejazzu, muzyki eksperymentalnej i elektronicznej.
Została założona w 2008 roku w Krakowie przez Jakuba Rutkowskiego,
Aleksandra Papierza i Tomka Głuca. W 2011 r. do zespołu dołączył
Michał Dymny, a w 2019 r. Alex Clov. Nucleon grywa w różnych
konfiguracjach, często zapraszając do składu gości z zewnątrz. Ma na
koncie trzy płyty studyjne: Commandor Koenig to Alpha Base: The Eagle
is Ready for Take Off (2009), Fitoplankton (2011), Galofalot (2013).