Baaba

data: 1 I 2010   czw.   00:00

Baaba powstała w roku 2000 i po pierwszej stricte elektronicznej płycie Baaba wydanej dla wytwórni Cpt. Sparky, przerodziła się w regularny koncertujący zespół zbierający świetne recenzje na festiwalach i w klubach w Polsce i Europie. Wraz z wydaniem drugiej płyty Con Gas! powstał skład koncertowy, obecnie tworzony przez Tomasza Dudę (saksofony, flet, sampler), Bartosza Webera (gitara, sampler), Piotra Zabrodzkiego (bas) i Macia Morettiego (perkusja).
Już od pierwszej swojej edycji (2002) zespół był entuzjastycznie przyjmowany podczas koncertów w całej Polsce. W efekcie powstał koncertowy bootleg Warszawa – Gdańsk (2003) oraz płyta z remiksami Remixas Congas (2004).
Dwa lata później (2006) powstała Poope Musique – podwójne wydawnictwo (materiał studyjny + DVD koncertowe). Z recenzji: energetyzujący zastrzyk muzyki improwizowanej bez kompleksów. Świeże, bezkompromisowe dźwięki, które pozwalają ponownie uwierzyć w polską muzykę. 2008 przyniósł Baaba w Akwarium – zapis spontanicznie rejestrowanych koncertów, eksperymentów studyjnych i dźwiękowych poszukiwań. Płyta ta została ciepło przyjęta przez recenzentów i poparta serią 60 koncertów w Polsce, Anglii, Rosji, Niemczech, Czechach i na Słowacji, zarówno w klubach, jak i podczas uznanych festiwali (Fertilizer Festival, SKIF Festival, Top Fest Zelena Voda, Off Festival, United Islands of Prague).

Premiera nowej płyty – Disco Externo została zaplanowana na 7 kwietnia 2010. W tym dniu rozpoczyna się też trasa koncertowa obejmująca Polskę oraz kilka krajów europejskich. 

Główna część płyty powstała w roku 2009 w Warszawie, nagrań dokonano w studiach Contrabandas, Słabe Studio, Nagrywex oraz Studio Synkciu Mobile. Album Disco Externo pochodzi oczywiście z oficyny Lado ABC, z którą Baaba jest związana od roku 2004 (płyta Remixas Con Gas była pierwszym wydawnictwem w historii labelu). Zespół przez krytyków określany jest jako jedna z największych atrakcji koncertowych, oraz jako supergrupa polskiego undergroundu, co jest o tyle ciekawe, że członkowie Baaby nie widzą różnicy między popem a tzw. muzyką alternatywną. Muzycy grupy kojarzeni są bowiem zarówno z takimi formacjami czy nazwiskami, jak: Mitch and Mitch, Tatsuya Yoshida, jak i z czołówką tak zwanego polskiego żeńskiego popu. 

http://www.baaba.org/
http://www.facebook.com/pages/Baaba/383454245560
http://pl.myspace.com/baabapoopemusique
http://www.youtube.com/watch?v=x_AejMAbFG4