Benni Hemm Hemm

data: 1 I 2009   śr.   00:00

Zespół z krainy gejzerow, elfow, troli, miłosnikow polskiego Prince Polo. Tradycyjnie na jedynym koncercie w Polsce. Dlaczego oni? Poniewaz Mum, Sigur Ros,Gus Gus,Mugison,Bjork umowili sie na prezentacje innej strony islandzkiej muzyki, wysylajac do Polandu uroczych, barwnych, troszke kiczowatych, melancholijnych i bardzo wesolych kumpli, aby zdjac ciezar monotonii i smutku z ugruntowanego wizerunku islandzkiej muzyki.

Jak znaleźć antidotum na depresyjną pogodę, długie zimowe miesiące, kiedy słońce nie wschodzi na dłużej niż 3-4 godziny? Islandczycy znaleźli złoty środek zwalczający wszelkie objawy depresji. MUZYKA!!! Niedowiarków chcących zaspokoić swoją ciekawość odsyłamy do dokumentu „Screaming Masterpiece”- doskonałego przewodnika po islandzkiej muzyce obrazującego fenomen tego zjawiska. „Jeżeli Sufjan Stevens przeprowadziłby się do Islandii i dołączył do Sigur Ros, wtedy ta supergrupa stworzyłaby najprawdopodobniej orkiestrowy pop tak majestatyczny i zabawny, jak ich muzyka” – napisał opiniotwórczy magazyn „Rolling Stone”.  

Kariera Benni Hemm Hemm nabrała rozpędu w słonecznej Italii, gdzie na kilka miesięcy przeprowadził się Hermannsson. Artysta na Półwyspie Apenińskim stworzył kilka kompozycji, które miały swoją premierę na urodzinach islandzkiego kolektywu artystycznego Kitchen Motors. I to premierę nie byle jaką – Benedikt zaprezentował swoją muzykę z towarzyszeniem big bandu. „Po tym wydarzeniu nie było już odwrotu” – podsumował nasz bohater. Projekt Benni Hemm Hemm nabrał realnych kształtów i w 2005 roku rozpoczął pracę nad debiutanckim albumem. Po premierze w rodzimej Islandii, album „Benni Hemm Hemm” ukazał się w całej Europie z rocznym poślizgiem w barwach słynnej wytwórni Morr Music. Już w następnym roku Benni Hemm Hemm uszczęśliwili fanów kolejnym albumem zatytułowanym „Kajak”.

W międzyczasie projekt – oprócz Hermannssona formację tworzy dziesięciu muzyków (by nie być gołosłownym wymienimy wszystkich: Helgi Svavar Helgason, Davíd Pór Jónsson, Leifur Jónsson, Finnur Ragnarsson, Kári Hólmar Ragnarsson, Sturlaugur Björnsson, Ingi Gardar Erlendsson, Elsa Kristín Sigurardottir, Eiríkur Orri Ólafsson, Áki Ásgeirsson, Róbert Sturla Reynisson, Simon Jermyn, Gudmundur Steinn Gunnarsson, Ólafur Björn Ólafsson, Hjörleifur Jónsson, Arnprúur Ingólfsdóttir, Páll Ivan Pálsson i wreszcie Örvar Póreyjarson Smárason) – koncertował po całej Europie i dwukrotnie zagrał w Japonii. Swój pierwszy koncert w Polsce zespół zagra właśnie w klubie Re-23 czerwca. Wtedy to będziemy mogli się przekonać jak brzmi „zagrany przez Broken Social Scene kultowy album Briana Wilsona ” lub też „Beck zabierający się za kompozycje Beatlesów circa roku 1965”- jak napisał niezawodny „Rolling Stone”. 

http://bennihemmhemm.com/
https://www.facebook.com/bennihemmhemm
http://www.myspace.com/bennihemmhemm
http://www.youtube.com/watch?v=3jfBJko3oWk