Bishop / Eisenstadt / Roebke

data: 1 I 2006   sob.   00:00

Jeb Bishop jest znanym puzonistą jazzowym. W latach 90. grał na gitarze oraz gitarze basowej w zespołach rockowych, m.in. w The Angels Of Epistemology. Gdy przeprowadził się do Chicago rozpoczął działalność na tamtejszej scenie jazzowej. Grał na gitarze basowej w The Flying Luttenbachers, a następnie w grupie Unheard Music Quartet, której liderem był Ken Vandermark. W połowie lat 90. porzucił gitarę na rzecz puzonu, na którym grał w grupie The Vandermark 5. Od tej pory występował też i nagrywał z wieloma zespołami i artystami m.in.: The Peter Brötzmann Chicago Tentet, Ted Sirota’s Rebel Souls, Terminal Four, School Days, Territory Band, z Fredem Lonberg-Holmem, Michaelem Zerangiem, Joshem Abramsem i Hamidem Drakiem. W roku 2000 utworzył własne trio The Jeb Bishop Trio, wraz z innym muzykami współpracującymi z Vandermarkiem – Kentem Kesslerem i perkusistą Timem Mulvenną. Ostatnio współtworzy w Chicago projekt Lucky 7s wraz z nowoorleańskim puzonistą Jeffem Albertem.

Harris Eisenstadt to urodzony w Kanadzie perkusista i kompozytor. Współpracował z muzykami ze sceny improwizowanej (Connie Bauer, John Butcher, Nels Cline, Lol Coxhill, Elton Dean, Peter Kowald, James Newton, Sam Rivers, Paul Rutherford, ROVA, Graham Haynes, Tristan Honsiger). Uczestniczył w projektach z tak różnorodnymi muzykami jak: John Bergamo, Big Black, Bobby Bradford, Les Claypool, Mark Dresser, Bennie Maupin i Bernie Worell. Grał z zespołami muzyki tradycyjnej z Bali, Kuby, Gambii, Ghany, Maroka, Iraku i Senegalu. Komponował też muzykę filmową. Eisenstadt przeciwstawia się jakiejkolwiek próbie zaszufladkowania go jako artysty. Występował na wielu festiwalach takich jak: Adelaide Festival Of Arts, New Orleans Jazz And Heritage Festival, World New Music Days Switzerland, The Wire/Empty Bottle Adventures In Modern Music Festival, Vancouver International Jazz Festival. Jako kompozytor czerpie inspiracje z jazzu, rocka, współczesnej muzyki klasycznej i world music. Wydał 5 albumów jako lider, a pojawia się na ponad 30 jako muzyk sesyjny.

Awangardowy basista Jason Roebke rozpoczął grę na gitarze basowej w wieku 14 lat. Studiował z jazzową legendą Roscoe Mitchellem. W 1999 roku przeniósł się do Chicago i od tego czasu występował z wieloma znanymi muzykami jazzowymi i awangardowymi, takimi jak: Ken Vandermark, Jeb Bishop, Jeff Parker, Chad Taylor i Rob Mazurek. W latach 2001 i 2002 Roebke zagrał na 2 płytach „A Valentine for Fred Katz” i „When I’m Falling”. Występował również na płytach gitarzysty Scotta Fieldsa. Wielokrotnie podróżował do Japonii, występując z takimi muzykami jak: Toshimaru Nakamura, Taku Sugimoto i Tetuzi Akiyama. Od 1998 roku występuje w duecie Art Union Humanscape z tancerką Ayako Kato. W 2003 r. Roebke wraz z Mazurkiem i perkusistą Dylanem van der Schyffem wydał płytę „Tigersmilk”.
http://www.youtube.com/watch?v=qv42KTdwXMw