Carla Bozulich

data: 1 I 2011   pt.   00:00
Pod koniec listopada po raz drugi przyjedzie do Polski projekt Carly Bouzlich – Evangelista. Koncerty odbędą się w ramach promocji nowego albumu „In Animal Tongue”, który nakładem Constellation Records ukazał się 20 września. Zespół w czteroosobowym składzie wystąpi 29 listopada w krakowskim klubie Re i dzień później w warszawskim Powiększeniu. 

Kariera muzyczna Carli Bozulich zaczęła się prawie 30 lat temu. Jej wyjątkowy sposób komponowania, zmysłowy i jednocześnie przepełniony pasją głos – podobny może trochę do Thalii Zedek z Come – bardzo szybko przysporzyły jej rozgłosu. Najbardziej znana jest jako założycielka i liderka Geraldine Fibbers, z którymi sięgała głównie do korzeni amerykańskiej muzyki, barwiąc je podszytym soczystym bluesem punkiem. Wcześniej dała się poznać jako liderka skandalizującego Ethyl Meatplow. 

Jej wieloletnim współpracownikiem jest gitarzysta Nels Cline, od kilku lat grający w Wilco. Wspólnie występowali jako duet Scarnella (anagram złożony z ich imion) i w The Nels Cline Singers. Nels był również przez dłuższy czas członkiem Geraldine Fibbers.

Listy artystów, którzy zapraszali Carlę Bozulich do wspólnych występów, z całą pewnością nie wyczerpują Christian Marclay, Okyyung Lee, Carla Kihlstedt, Massimo Pupillo, Thurston Moore czy Lydia Lunch i Mike Watt, z którymi w swoim czasie również nagrywała. W 2009 roku wystąpiła w Dusseldorfie z Marianne Faithfull i Markiem Ribotem.

W 2003 roku wydała swój pierwszy solowy album. Była to na nowo nagrana multiplatynowa płyta Willie’ego Nelsona „Red Headed Stranger” z 1975, na której sam autor wystąpił w kilku kompozycjach. Gdy w czerwcu 2008 roku ukazywał się album „Hello, Voyager” sygnowany już nazwą Evangelista, magazyn Wire umieścił Carlę na swojej okładce. 

http://www.carlabozulich.com/
http://www.facebook.com/bozulich
http://www.myspace.com/carlabozulich
http://www.youtube.com/watch?v=mD3jTHMOdrU