Daniel Higgs

data: 1 I 2011   pt.   00:00

Daniel Arcus Incus Ululat Higgs jest muzykiem i artystą z Baltimore w stanie Maryland USA. Jego twórczość obejmuje trzydzieści lat aktywnej pracy, w tym wydawnictwa płytowe, tomiki poezji i zbiory rysunków; jednak najważniejsze jest to, że jako artysta wymyka się on całkowicie klasyfikacji. Często słyszy się, że prawdziwe dzieło sztuki powinno mówić samo za siebie: w przypadku twórczości Daniela Higgsa maksyma ta staje się prawdziwsza niż kiedykolwiek. Śmiało można powiedzieć, że jego sztuka pochodzi z Kosmosu, a tego rodzaju spotkanie – wbrew katastroficznym przekazom kina SF – przynosi zwykle szczęście mieszkańcom Ziemi.

Higgs jest znany przede wszystkim jako główny autor tekstów i lider zespołu Lungfish. Zespół należał bezsprzecznie do najważniejszych formacji amerykańskiej sceny niezależnej lat 90 – tych. Ich mistyczny, mantrowy rock zdobył sobie wielu fanów także w Polsce. Grupa bez public relations, fanfar, manifestów i metanarracji była w stanie przywiązać do siebie kilkadziesiąt tysięcy fanów – został zapisany jako jeden z ostatnich zespołów America’s true folk, a Higgs’a namaszczono jako patrona czystości artystycznej.

W ostatnich latach Higgs wydał kilka solowych ścieżek, w których odchodzi od niektórych wątków wypracowanych wspólnie z Lungfish. Na płycie Atomic Yggdrasil Tarot, Higgs snuje misterne struktury z medytacyjnych, niekiedy pociętych dronów przy użyciu elektrycznych i akustycznych gitar, pianina, banjo i drumli, nagranych w pełni analogowo. Łączy on muzykę z seriami obrazów, które przywodzą na myśl ikonografię religijną przetransformowaną przez twórczość Joana Miró. Związek między obrazem a dźwiękiem przypomina zależności pomiędzy kartami Tarota. Yggdrasil jest Drzewem Życia z Nordyckich mitów, które spina całość kosmologii. Drzewo jest jednocześnie chrześcijańskim łącznikiem między niebem a ziemią..

http://www.dischord.com/band/danielhiggs
http://www.facebook.com/pages/Lungfish/108211902537440?rf=112249832135166
http://www.myspace.com/danielaiuhiggs
http://www.youtube.com/watch?v=M0mkaUMOgZU