Dinner + Alameda 5 : Green ZOO Festival

data: 23 V 2015   pt.   00:00

Dinner

Anders Rhedin niczym Marty McFly serwuje nam „Powrót do Przyszłości”. Cofniemy się do połowy lat ’70, do czasów kiedy Brian Eno nagrywa jeszcze art-rockowe krążki, a Joy Division wydaje swój debiutancki album. Przejdziemy przez wszystkie synth-popowe fascynacje: od Pet Shop Boys, przez Depeche Mode, kończąc na włoskich smaczkach w postaci italo disco. Powieje chłód minimal-synthu spod znaku Oppenheimer Analysis. Nie zabraknie też new-age’owego patosu i przydymionych parkietów mieniących się światłami kuli dyskotekowej.
Wysiadamy z DeLoreana gdzieś na kalifornijskiej plaży, gdzie przechadza się Ariel Pink. Gość, który jest równie emocjonalny co Dinner i tak samo jak Rhedin umiejętnie balansuje na granicy kiczu i dobrego smaku. Tylko, że Duńczyk idzie w kierunku bardziej tanecznych, rozmytych utworów w stylu Molly Nilsson czy Johna Mausa, sięgając też czasem po minimalistyczne, indie-popowe kompozycje w charakterze Majical Cloudz.

Alameda 5

Kwintet Alameda to młodszy braciszek Alameda Trio, które w składzie Tomasz Popowski-Kuba Ziołek-Mikołaj Zieliński nagrało doskonale przyjęty album „Późne królestwo” (Instant Classic, 2013). Kwintet jest mniej zafascynowany brzmieniami rockowymi, a bardziej operuje gęstą, pulsującą rytmiką w której pobrzmiewają echa muzyki afrykańskiej zestawione z nowoczesną elektroniką i pajęczynowymi strukturami gitar. Zespół wypracował własne brzmienie, które brytyjski dziennikarz z wpływowego pisma The Quietus Shlomo Diapaznick określił jako „jungle-doom” z wpływami „ambient-funka”. Skład kwintetu tworzą:
Jacek Buhl – perkusja, perkusjonalia (Jachna/Buhl, Glabulator, Trzy Tony, ex-Variete, ex-Trytony, ex-Henryk Brodaty)
Rafał Iwański – bębny, perkusjonalia (HATI, Kapital, Innercity Ensemble, X-Navi:Et)
Łukasz Jędrzejczak – instrumenty klawiszowe i elektroniczne (T’ien Lai, So Slow, Duży Jack)
Kuba Ziołek – gitara elektryczna, instrumenty elektroniczne (Alameda 3, Innercity Ensemble, Stara Rzeka, Kapital, Ed Wood, T’ien Lai, Hokei)
Mikołaj Zieliński – gitara barytonowa (Alameda 3, T’ien Lai, Rara)
Kwintet z pomocą Artura Maćkowiaka nagrał album „Duch tornada”, który ukazał się w kwietniu tego roku nakładem Instant Classic.


 

http://www.nofearofpop.net/blog/stream-dinner-girl-ep-exclusive

https://alamedacountydeathcult.bandcamp.com/album/duch-tornada-instant-classic-milieu-lacephale-2015