Donna Regina

data: 1 I 2010   czw.   00:00

Donna Regina to nie „nowa elektronika”, to nie „song-writing”, to nie „pop”, ale ze wszystkich tych szufladek wystają wstążki, które Donna Regina w sobie tylko znany sposób łaczy w jedną.
Donna Regina istnieje już tak długo (od pocztku lat 90-tych), że każda próba prostego zaszufladkowania jest skazana na niepowodzenie, stworzyła własny styl, który wciąż ewoluuje i z każdym nowym albumem zespół definiuje go na nowo. Jeśli elektronikę można zdefiniować w piosence, to Donna Regina zdefiniowała ją już całkowicie… Rozpoznawalne ciepłe brzmienie, głębokie basowe rytmy, gitara i kojący głos Reginy Janssen znajdziemy także na nowym albumie „The Decline Of Female Happiness”.
Donna Regina są mistrzami skromności, sugestii, nieopisywalności. To, co jest oczywiste, nie jest ich domeną. Wolą zagrać o jeden d źwięk mniej, niż o jeden za dużo. Nowy album jest wyśmienicie wyprodukowany, dźwiękowo bardzo urozmaicony i pełen świeżych pomysłów. Oczywiście rozpoznajemy już od pierwszych taktów, że to właśnie Donna Regina, ale już w drugim utworze „Vague” budowane jest napięcie i oczekiwanie, które nie jest wcale tradycyjnie „rozładowane”.

Donna Regina zaistniała na niemieckiej scenie avant-popowej z początkiem lat dziewięćdziesiątych. Grupę tworzą Regina Janssen ( vocal, teksty) , Günther Janssen ( teksty, gitary),oraz Steffen Irlinger (dźwięki elektroniczne i sample), który dołączył do zaspołu podczas tworzenia materiału do płyty „A Quiet Week In The House”). Muzyka zespołu to ciekawe połączenie ciepłych analogowych kompozycji łączących w sobie akcenty eterycznego indie-rocka. Debiutancki album grupy „Lazing Away” ukazał się w roku 1992 wzbudzając szczególne zainteresowanie w Japonii, gdzie jeden z utworów został wykorzystany w reklamie Nissana, a każda kolejna płyta grupy znajdowała się na playlistach większości komercyjnych stacji radiowych. 

W latach 1993 – 1998 zespół wydaje nastepujące albumy; – „Almaty” -(1993), singiel – „Dream Pop” -(1994), „Her Beautiful Heart „-(1995), „Jungle”-(1996), „Fallow The Sea” – (1997) , „Planet Me” – (1998) . O grupie zrobiło się głośno dopiero w roku 1999 kiedy to nakładem kolońskiej oficyny Karaoke-Kalk ukazał się singiel „Pool” będący zapowiedzią albumu” A Quiet Week In The House „(1999 ), a w roku 2000 ukazuje się tez Epka z piosenką „Star Ferry” pochodzca z tejże płyty. Zespół stał się popularny i zyskał duże uznanie nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Do zafascynowania ich muzyką przyznają się m.in. Andy Thoma i Jan Werner a.k.a MOUSE ON MARS oraz Wolfgang Flür (ex-Kraftwerk).

Trudno powiedzieć, czy fakt, że wszystkie ostatnie płyty Donny Reginy ukazywały się jesieni, to tylko przypadek, czy zamierzona (zresztą za każdym razem udana) próba ogrzania jesiennych wieczorów i zimowych nocy. Zespół, doskonale znany już w Polsce, przedstawił album „More” tradycyjnie także na żywo (która to już trasa w naszym kraju?) w styczniu 2008 roku. W trakcie swoich tras koncertowych w Polsce zespół zagrał również dwukrotnie na żywo w Trójce – w Studiu im. Agnieszki Osieckiej.http://www.myspace.com/donnaregina
http://www.youtube.com/watch?v=qRyPL1Jh3EY