Enablers

data: 25 III 2015   wt.   00:00

Historia Enablers zaczęła się w chwili, gdy Pete Simonelli poprosił gitarzystę Kevina Thomsona (grał w Timco i Nice Strong Arm) do współpracy w nietypowym projekcie połączenia muzyki ze „spoken word”. Joseph F. Byrnes przyjął zaproszenie do gry na bębnach a do zespołu dołączył również gitarzysta Joe Goldring (współpracował ze Swans, Toiling Midgets i Steve’m Von Till).
Ich pierwszy album „End Note” (wydany przez Neurot Recordings) ujawnił cechy do tej pory niespotykane na scenie rockowej i „spoken word”, zdefiniowane poprzez flirt ciężkich brzmień i dźwiękowych improwizacji. Kolejny album, wydany w 2006 r. „Output Negative Space” (Neurot Recordings) pokazał pełny potencjał zespołu. Płyta była odważniejsza muzycznie i bardziej innowacyjna niż „End Note”.
Na płycie „Blown Realms and Stalled Explosions”, Enablers ewoluuje jeszcze bardziej. Enablers pokazują nowy kierunek dla „spoken word”. Proza i poezja Pete Simonelli jest misternie wpleciona w dynamiczną grę gitarzystów, Joe Goldringa i Kevina Thomsona oraz przerywana przez kompulsywne i precyzyjne bębnienie Douga Scharina. Muzycznie, rozpiętość kompozycji na płycie sięga od melodyjnego minimalizmu aż po ciężkie, trudne rytmicznie gąszcze dźwięku. „Blown Realms and Stalled Explosions” jest po prostu płytą, której się świetnie słucha.
źródło: PopUpMusic.pl

W ramach europejskiej trasy Enablers będzie promował najnowszą płytę „The Rightful Pivot”, która ukazała się 7 lutego 2015 roku.

Zespół wystąpi z nowym perkusistą. Douga Sharina zastąpił Sam Ospovat, grający miedzy innymi z tUnE yArDs i PIKI.


https://www.youtube.com/watch?v=GHaEZcP2OSA#t=42

https://www.facebook.com/pages/Enablers/212885122067703?ref=stream