Extra Life

data: 1 I 2010   czw.   00:00

Extra Life to projekt Charliego Lookera, wokalisty, gitarzysty i kompozytora, właściciela jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów undergroundowej scenie muzycznej Nowego Yorku. Przed powstaniem tego zespołu, grał w legendarnej formacji Zs i współpracował z takimi artystami jak The Dirty Projectors, Glenn Branca, William Parker, S.E.M. Ensemble, Tyondai Braxton czy John Zorn. Oprócz Lookera w skład Extra life wchodzą: skrzypek Caley Monahon-Ward (Snowblink), basista Anthony Gedrich (Stats, Ocrilim), perkusista Nicholas Podgurski (Yukon) oraz saksofonista i klawiszowiec Travis Laplante (Little Women).
Extra life, założony w 2007 roku, to połączenie średniowiecznych śpiewów, ciężkich metalowych riffów, mrocznego neofolku i abstrakcyjnego modernizmu. Ich muzyka to dźwięki penetrujące mroczne elementy życia, czasem przygniatająca swoim ciężarem i niestandardową konstrukcją, innym razem brzmiąca o wiele bardziej swobodnie. Ich debiutancki album Secular Works ukazał się w 2008 roku nakładem Planaria Records i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Europa miała szansę poznać go rok później, kiedy ukazał się tutaj nakładem LOAF Records. W tym czasie grupa dała serię koncertów zarówno na kontynencie amerykańskim jak i europejskim, koncertując z takimi zespołami jak Carla Bozulich, Abe Vigoda, the Dead Science, Excepter, Thrones and Rain Machine. Występowali także na festiwalach muzycznych w Hiszpanii, Francji, Szwajcarii i Niemczech u boku takich tuzów jak Sonic Youth, Sunn O))), My Bloody Valentine czy Deerhunter.

W marcu 2010, ponownie nakładem LOAF ukazał się drugi album grupy Made flesh. To płyta przystępniejsza i jednocześnie bardziej surowa od poprzednika, oscylująca na granicy akustycznych ballad i ciężkich, industrialnych ataków. Spektrum, jakie Looker porusza w warstwie tekstowej, rozciąga się od tematyki męskości, siły, erotyzmu po ciało, śmierć i mistycyzm. Płyta była nagrywana przy pomocy guru art-metalu Colina Marstona (Krallice, Behold the Arctopus), w efekcie czego Made flesh to potężna dawka ciężkiej muzyki, eksplorująca także bardziej psychodeliczne rejony, w których pojawiają się elementy elektroniki.

http://extralifeband.com/
https://www.facebook.com/pages/Extra-Life/302129886310
http://www.myspace.com/extralifetheband
http://www.youtube.com/watch?v=Dja4b-3QwAY