Forest Underground , Enchanted Hunters…

data: 1 I 2013   pon.   00:00

FOREST UNDERGROUND / Rob Mazurek & Kuba Suchar

Projekt powstał jako trio wraz z Kazuhisa Uchihashim. Pomysł pojawił się 4 lata temu kiedy to Kuba Suchar postanowił zrealizować swój film, którego ważnym elementem była sesja nagraniowa realizowana w lesie. Koncert ten rejestrowany audio i video, stał się  osią dla filmu, który swoją premierę miał we Wrocławskiej Galerii BWA w grudniu 2012 podczas wystawy Kuby Suchara i Olafa Brzeskiego. Film nosi tytuł „Kamień organiczny”. Efekt pracy muzyków był tak  zaskakujący, zarówno w kwestii muzyki jak i obrazu, że postanowili „zalegalizować” skład jako Forest Underground.

To oczywiście nie pierwsze spotkanie Suchara i Mazurka. Ich znajomość i wspólna praca trwa już od wielu lat. Kolaboracja Mikrokolektywu z zespołami Roba Mazurka miała już wiele odsłon jak choćby praca z Sao Paulo Underground czy Exploding Star Orchestra.
Kuba Suchar – perkusista, elektronik, artysta multimedialny, twórca plakatów.  Jeden z najciekawszych i najmocniej eksperymentujących polskich perkusistów. Założyciel i lider nieistniejącego już Robotobiboka. Aktualnie wspołtwórca Mikrokolektyw (Delmark Records), Slug Duo(Vytvornia OM), Three Beards Quartet, Forest Underground. Występował z tak znakomitymi muzykami jak: Rob Mazurek, Kazuhisa Uchihashi, Fred Anderson, Nicole Mitchell, Josh Abrams,  Artur Majewski, Mike Reed, Chad Taylor, Noel Kupersmith, Keith Rowe, Kevin Drumm, Matt Lux, Jason Adasiewicz, Mat Bauder, Jason Ajemian, Noritaka Tanaka, Mauricio Takara, Richard Ribeiro,  Anna Kaluza, Rafał Mazur, Gerard Lebik. Współpracuje z zespołami: EXPLODING STAR ORCHESTRA, ALZHEIMER TRIO, SAO PAULO UNDERGROUND, CHICAGO UNDERGROUND, STARLICKER. Aktualnie pracuje w Ośrodku Postaw Twórczych gdzie zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych i prowadzi warsztat  perkusji. Mieszka i tworzy we Wrocławiu.
Rob Mazurek – dźwiękowy abstrakcjonista, kornecista, improwizator, kompozytor oraz artysta multimedialny. Kluczowa postać sceny chicagowskiej, bez wątpienia również członek elity jazzowej na świecie. Lider kolektywu Chicago Underground, Exploding Star Orchestra, Sao Paulo Underground, znany także z gry w Isotope 217, Brokeback, Tigersmilk, Sinister Luck Ensemble, Pop Pop Pop, Tortoise oraz wielu innych. Rob Mazurek zakorzeniony w tradycji hard bopu, jest jednym z najbardziej  fascynujących improwizatorów swego czasu. Jako założyciel kolektywu Chicago Underground i zespołu Isotope 217, zredefiniował na nowo granice gatunków muzycznych. Urodzony w 1965 r. w New Jersey, muzyką zajmował się już od najmłodszych lat. Zaczynał od gry na kornecie w szkolnym zespole. Zafascynowany muzyką Ornetta Colemana, Art Ensemble of Chicago, Henry Threadgilla, w 1996 roku utworzył Chicago Underground.  Powołał też rodzaj muzycznego, gwiazdorskiego kolektywu The  Exploding Star Orchestra, łącząc kilka pokoleń chicagowskich muzyków. Band koncertował z Billem Dixonem i Fredem Andersonem.