Habakuk

data: 1 I 2003   wt.   00:00

Habakuk powstał w 1990 roku w Częstochowie. Przez zespół przewinęło się kilkudziesięciu muzyków. Pierwszy album „Mniam mniam rege!”, wydany w 1999 roku uważany jest do dzisiaj za jedną a najważniejszych płyt polskiego reggae, zaś piosenka Rasta Trans jest uznawana za nieoficjalny hymn na tej scenie. W 2000 roku ukazało się jubileuszowe wydawnictwo „Rub Pulse”, zawierające między innymi specjalną prezentację multimedialną, która w tamtym okresie uważana była za ewenement wśród albumów. Rok 2003 to premiera płyty „Muzyka Słowo Liczba Kolor” i kolejny przebój „Rozczochrany Łeb”. Po dwuletnim okresie ukazała się płyta „4 Life”. Jest to jedna z najbardziej dojrzałych produkcji zespołu. Znalazło się na niej kilku gości, miedzy innymi Muniek Staszczyk, zaś w sekcji dętej, podobnie zresztą jak na poprzednim albumie, zagrali Mateusz Pospieszalski i Ziut Gralak. W okresie między „4 life” i „A ty siej…” ukazała się – zarówno na płycie CD jak i płycie winylowej – dubowa wersja ostatniej płyty czyli Hub-a-Dub. Zawierała ona remixy w produkcji między innymi: K-Jah (późniejszy lider zespołu Rastasize), Activatora Mario Dziurexa, Kadubry czy DJ Haema związanego z OSTR. Haem zresztą regularnie pojawiał się na płytach Habakuk. Habakuk znalazł się też na ogólnoeuropejskiej składance „Regg In Europe” zawierającej najciekawsze zespoły reggae z naszego kontynentu.
Pobocznym projektem Habakuk był też Rege Inna Polish Stylee. Wraz z Muńkiem Staszczykiem zespół wykonywał na żywo szeroki repertuar inspirowany reggae. W set liście znalazły się między innymi takie utwory: Brygada Kryzys Babilon upadł, Marek Grechuta Dni, których nie znamy, Tilt Runął już ostatni mur czy utwory z repertuaru the Clash i T.Rex.

W 2009 roku od zespołu odszedł gitarzysta i drugi wokalista – Krzysiek Niedźwiecki, autor wielu kompozycji. Na jego miejsce pojawił się Kordian Nowicki, wcześniej jeżdżący z Habakuk jako techniczny. Bardzo dobrze odnalazł się na pokładzie. Wniósł świeżość do zespołu oraz mocne gitarowe akcenty. Kilka jego kompozycji znalazło się zresztą na najnowszej płycie. Zespół opuścił też pod koniec 2010 roku Piotr „Jackson” Wolski, grający z Habakuk przez ostatnie 3 lata na perkaszynach. W części piosenek z najnowszej płyty można usłyszeć jego grę.

 

http://habakuk.blog.onet.pl/
https://pl-pl.facebook.com/habakukband
http://www.myspace.com/habakukreggae
http://www.youtube.com/watch?v=FIq49EI2lz8