Hey!Tonal

data: 1 I 2010   czw.   00:00

Hey!Tonal to zespół, w którym udzielają się muzycy grający wcześniej w wielu znakomitych składach. Pomysłodawcami i inicjatorami są fenomenalni: Mitch Cheney /Rumah Sakit, Sweep The Leg Johnny, Species Being/ i Kevin Shea /Storm & Stress, Get The People, Talibam!, Coptic Light/, do których następnie dołączyli: Dave Davison /Maps&Atlases/, Alan Mills /Chii-saioto/ i Theo Katsaounis /Weather, Locks, Joan of Arc, ZZZZ/.

Genezą powstania zespołu był projekt Drummers Perspectives Mitcha Cheney’a, który zapragnął zarejestrować improwizowane partie znajomych perkusistów. Jako pierwszy swoje wyczyny nagrał Kevin Shea,do którego reszta muzyków dograła swoje improwizacje i interpretacje, a które Cheney i Mills odpowiednio pocięli i stworzyli z nich materiał, który znalazł się na płycie.

Ich muzyka przywodzi na myśl matematyczne równania, ale w przeciwieństwie do nauk ścisłych, Hey!Tonal nie dostarczają kategorycznych i oczywistych wyników. Brzmią jak Fennesz, Aphex Twin i Autechre, tyle że zagrani na żywych instrumentach. Formacja buduje swoje kompozycje stopniowo piętrząc dźwięki, w konsekwencji konstruując czasoprzestrzeń zabierającą słuchacza w daleką krainę zapomnienia. Jako bonus otrzymujemy jeszcze porywający groove, którym przesiąknięta jest muzyka Hey!Tonal, a którego na próżno szukać u innych współczesnych eksperymentatorów.
Być może wpływ na efektywną i efektowną całość zawartą na debiutanckiej płycie zatytułowanej z genialną prostotą Hey!Tonal (2009), miała forma rejestrowania kompozycji. Nagrane podczas osobnych, jednoosobowych sesji partie instrumentów, które solo nie znaczą nic, stopiono i zmanipulowano w studio tak, że rażą raz math-rockową hipnozą, hardcore’owym tempem, jazzowymi improwizacjami czy post- rockowymi anty-harmoniami.
Koncerty Hey!Tonal będą artystycznym wydarzeniem. Zespół po raz pierwszy wyruszył w trasę, ćwicząc wspólnie jedynie kilka dni przed wylotem do Europy. Perspektywa usłyszenia na żywo kompozycji, które zostały spreparowane w tak wyjątkowy i anty-koncertowy sposób, jest więcej niż kusząca. Zresztą członkowie Hey!Tonal podkreślają, że nie są muzyczną grupą, ale bardziej grupą muzyków. Tym samym artyści sugerują niezdyscyplinowane atrakcje podczas koncertów…


http://www.facebook.com/pages/HEYTONAL/180923244423
http://www.myspace.com/heytonal
http://www.youtube.com/watch?v=jITwCUsAFX8