Innercity Ensemble

+ Artur Maćkowiak

data: 23 XI 2014   sob.   00:00

INNERCITY ENSEMBLE to kolektyw, czy jak kto woli supergrupa, którą tworzą muzycy znani z takich grup i projektów jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Ed Wood, HATI, Grobbing Thristle, Dwutysięczny, Kapital, Stara Rzeka, X-Navi:Et.
Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatniej dekadzie wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Zespół jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej, eksperymentalnej i jazzowej – osobowości, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą. Podczas pierwszej sesji nagraniowej w lipcu 2011 r. – bez założeń, koncepcji i wstępnych planów, muzycy wspólnie improwizowali przez trzy dni od rana do nocy, czego rezultatem były dwa dobrze przyjęte wydawnictwa: epka „Innercity Ensemble” (dostępna w internecie) i album „Katahdin” opublikowany w październiku 2012 na płycie CD.
Muzyka Innercity Ensemble nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy wnosi do zespołu, ale daje nową jakość unikającą prostych szufladek takich: jazz, ambient, drone, post-industrial, muzyka psychodeliczna. To dźwięki mocno transowe, medytacyjne, jednak pełne ulotnych melodii i mimo surowości instrumentarium, zachowujące wewnętrzny spokój. Grupa występowała dotychczas m.in. na Incubate Festival (Tilburg/Holandia, 2014), CoCArt Music Festival (Toruń, 2014), Jazz and Experimental Music from Poland (Londyn, 2013), Festiwalu Jazz Jantar (Gdańsk, 2013) czy Unsound Festival (Kraków, 2012) oraz grała szereg koncertów w klubach w Polsce, zawsze spotykając się ze świetnym odbiorem ze strony publiczności. W lutym 2014 r. miała premierę ostatnia płyta zespołu, pt.: „II”. Ten dwupłytowy album CD ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Clasic, zbierając rewelacyjne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej.
Skład kolektywu jest od początku niezmienny i tworzą go: Radek Dziubek, Rafał Iwański, Wojtek Jachna, Rafał Kołacki, Artur Maćkowiak, Tomek Popowski i Kuba Ziołek.

 

ARTUR MAĆKOWIAK

Grywa solo, w Innercity Ensemble oraz w przeróżnych efemerycznych projektach muzycznych.
Kiedyś współtworzył zespół Something Like Elvis i Potty Umbrella.
Porusza się w obszarach szeroko pojętej muzyki gitarowej, okraszonej dużą dawką eksperymentu, elektroniki, ambientu, improwizacji, ale z dość charakterystyczną nutą słowiańskiej melodyki.
W październiku 2013 r. ukazała się druga solowa płyta Artura Maćkowiaka „Before the angels play their trumpets”. W oparciu głównie o utwory z tej płyty powstał materiał koncertowy na gitarę i elektronikę solo.

 


bandcamp : youtube