Job Karma

data: 1 I 2000   pt.   00:00

Wrocławska formacja postindustrialno-ambientowa. Powstała w 1997 z inicjatywy Macieja Fretta i Aureliusza Pisarzewskiego. W początkowym okresie (do 1999) skład grupy uzupełniał Jacek Groszek.

Zadebiutowali repertuarem muzycznym opartym na brzmieniu urządzeń (generatory dźwięku) oraz elektronicznych instrumentów analogowo-cyfrowych, a także zapętlonych sekwencji transowej rytmiki. Artyści zasłynęli sugestywnymi występami audiowizualnymi, do których oprawę filmowo-graficzną przygotowywał Arkadiusz Bagiński, na stałe zaproszony do współpracy z zespołem artysta zajmujący się rysunkiem, sztuką performance i video art. Ich kolejne produkcje wzbogacone zostały wyrafinowanymi teksturami ambientowymi, fragmentami dialogów z filmów fabularnych i dokumentalnych, archiwalnych słuchowisk oraz transmisji radiowych.

Posługują się wieloma środkami ekspresji dźwiękowej: od syntetycznie preparowanych faktur elektroakustycznych, czy sampling, po zniekształcone lub przetworzone elementy rytmiki, a nawet melodii. Poprzez muzykę oraz starannie przygotowane filmy i grafikę przedstawiają dysfunkcje współczesnej cywilizacji, widmo wojennej zagłady, wrogi człowiekowi system polityczno-religijny, jak również postępujący upadek systemu wartości kosztem postępującej komercjalizacji codziennego funkcjonowania jednostki i społeczeństw.

 

Od 2000 roku realizują multimedialny projekt „RYTUAL”, polegający na artystycznym eksponowaniu efektów cywilizacyjnego rozwoju człowieka, dostosowując muzykę i materiały filmowe do konkretnych budowli architektonicznych lub szczególnych miejsc o przemysłowym zastosowaniu, w których organizowane są występy na żywo (np. elektrociepłownia, katedra, synagoga, Czarnobyl).

Od 2001 roku FRETT z BAGIŃSKIM organizują WROCŁ?AW INDUSTRIAL FESTIVAL, jedną z najważniejszych obecnie imprez koncertowych popularyzujących współczesne odmiany muzyki i kultury industrialnej.

http://jobkarma.pl/
https://www.facebook.com/pages/Job-Karma/294714793773?ref=ts
http://www.myspace.com/jobkarma
http://www.youtube.com/watch?v=MKtcrZ6SaLA