Joe Giardullo

data: 1 I 2004   śr.   00:00

Jeden z bardzo interesujących współczesnych improwizatorów przyjeżdża w listopadzie do Polski. Zagra 3 koncerty solowe oraz 2 z Mikołajem Trzaską.

Jest to zarazem promocja świeżo wydanej płyty „Weather”, która jest zapisem kwietniowego koncertu saksofonisty z Krakowa.

Joe Giardullo – amerykański multiinstrumentalista i kompozytor zadebiutował w 1979 r. nagraniem „Gravity – Music For Creative Chamber Group”. Zostało ono bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i zaliczone do ciekawszych propozycji z kręgu muzyki improwizowanej.

Giardullo przez krótki czas przebywał w Amsterdamie, potem wrócił do Ameryki i zamieszkał w pobliżu Nowego Jorku. Jak sam pisze na swojej stronie internetowej: „na tyle blisko by mieć wszystko na oku, ale na tyle daleko, by pozostawać w ukryciu”.

Przypadkowo w 1991 r. spotkał w jednym z klubów cenionego trębacza i saksofonistę Joe McPhee. Rozpoczeli współpracę. Giardullo poznał wówczas Pauline Oliveros. Jej fundacja zamówiła u Giardullo dwie kompozycje: „Elemental Odes” oraz „Autumn Rhythm: For Jackson Pollock”.

Rozwój możliwości saksofonisty nabrał przyspieszenia w ostatnich latach. Wraz z McPhee’m, Mikiem Bisio i Tani Tabbalem nagrał wysoko oceniony album „Shadow and Light”. Kolejne nagranie, to: „Language of Swans”. W roku 2003 Giardullo wydał interesującą płytę: „Art Spirit”. Skoncentrował się też na projektach koncertowych, występując głównie wraz z perkusistą Milfordem Gravesem.

Od początku tego roku Giardullo gra też ze skrzypkiem Carlosem Zingaro i perkusistą Johnem Hewardem.

W kwietniu tego roku Giardullo przyjechał na zaproszenie Centrum Sztuki Współczesnej. Zagrał koncert solowy w Warszawie oraz poprowadził warsztaty, zakończone koncertem „Music For Creative Chamber Group”. Ponadto Giardullo zagrał dwa solowe koncerty: we Włocławku i w Krakowie. Ten ostatni koncert został zrejestrowany i wydany na płycie „Weather” przez wytwórnię Not Two.

http://www.joegiardullo.com/
http://www.facebook.com/joe.giardullo
http://www.myspace.com/joegiardullomusic
http://www.youtube.com/watch?v=yY_mgpGyKzc