Kirszenbaum

data: 4 XII 2021   sob.   20:00
Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.
W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.
Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.
Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy publikowały m.in. „Wizje”, „Inter-” czy Polski Instytut Wydawniczy), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego pojawiała się m.in. w „Dzienniku Polskim”, Korporacji Ha!art, „Wizjach”, „Helikopterze”, „Nowej Orgii Myśli”, kwartalniku „KONTENT”, „Interze-„, „Obszarach Przepisanych”, „Stonerze Polskim”, „Popmodernie”, „Stronie Czynnej” czy „Zupełnie Innym Świecie”; została też wyróżniona podczas pracowni Biura Literackiego „Pierwsza książka prozą 2020”.
Przed debiutem płytowym pt. „Stypa komedianta”, nagranym w 2019 roku we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Kirszenbaum własnym sumptem opublikował kilka pojedynczych utworów oraz EP „Golem XV”, wraz z towarzyszącymi im kolażami filmowymi. Od 2017 roku pojawiał się na antenach takich rozgłośni jak Radio Kraków, Jedynka, Dwójka, Czwórka i Trójka Polskiego Radia, Radio 357 czy Radio Nowy Świat oraz prowadził intensywną działalność koncertową, występując przed takimi artystami jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski Yamantaka//Sonic Titan, Pablopavo i Ludziki czy Kapela Ze Wsi Warszawa.
Kirszenbaum zagrał dotąd ponad 100 koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji, biorąc udział w takich festiwalach jak:
Festiwal Synestezje 2017 (I nagroda)
Green Zoo Festival 2018
Festiwal Folkowisko 2018
Letnia Akademia Filmowa 2018
Tak Brzmi Miasto 2018
PolenAllergie 2018
Festiwal FAMA 2018 (nagroda im. Andrzeja Jakóbca)
Festiwal Nowa Tradycja 2018 (III nagroda)
Dragon Folk Fest 2018 (I nagroda)
Gostyń Avant Festival 2019
Ars Cameralis 2019
Festiwal Filmu Niemego 2019
Festiwal Folkowisko 2021
Olsztyn Green Festival 2021
W styczniu 2021, nakładem Karrot Kommando ukazał się drugi album duetu, zatytułowany „Się” (karrot.pl/sie). Materiał zarejestrowany został przez Andrzeja Giegiela (Pablopavo i Ludziki) i Roberta Nastala (Nosowska), wyprodukowany przez załogę Studio AS One, a poetycko i wokalnie udzielił się gość specjalny: Marcin Świetlicki.