Kwiaty

+ Król Słońce

data: 24 VI 2022   pt.   20:00
​​Kwiaty z Gdańska istnieją od kilku lat. Grają: garażowo, psychodelicznie, shoegazowo i dreampopowo. Kapela nagrywa utwory rozbudowane o różne warstwy stylistyczne z ciekawymi historiami opowiadanymi po polsku przez wokalistkę Maję Andrzejewską. To czasem dynamiczne, a czasem melancholijne, ale zawsze bardzo sprawnie skrojone kawałki.
W składzie gdańskiej kapeli znajdują się również: gitarzyści Kajetan Krzemieniewski i Paweł Przyborowski, basista Wojciech Chroboczyński oraz perkusista Jacek Frąś.
Kwiaty pracują nad drugą płytą, a pierwszej można posłuchać na Spotify.
Kwiaty zapraszała jako support Edyta Bartosiewicz, która bardzo ich lubi.
Kwiaty zdobyły pierwszą nagrodę na XX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego piosenką „Arktyka”.
Płyty Kwiatów realizuje Mateusz Danek a klipy reżyseruje Ireneusz Grzyb.
Napisz do Kwiatów: zespolkwiaty@gmail.com
Król Słońce
„Król Słońce to duet, który powstał po to, żeby nagrywać piosenki do nieistniejących filmów erotycznych i wyścigów samochodowych” – tak zaczęło się w 2020 roku i zostało do dziś. Grupa, działając całkowicie niezależnie, wydała własnym sumptem sześć singli z własnej roboty klipami i szybko zdążyła zrobić spore zamieszanie. Ich muzyka łącząca nowoczesną elektronikę, melancholię lat 80. i psychodelię lat 70. znajduje się gdzieś pomiędzy alternatywą, popem a kosmosem.
Dwójka muzyków inspiruje się takimi artystami jak Andrzej Korzyński, Beach Boys, Alan Parsons, Koman Band, Bemibek czy Genesis z końca lat 70. W ich utworach słychać zarówno echa francuskiej nowej fali jak i nowoczesnego popu. Pisząc piosenki postanowili sięgnąć do sposobu w jaki tworzyli muzycy jeszcze w latach 70., postawili na dłuższe formy i mniej tradycyjne rozwiązania. Chcieli zobaczyć co się stanie, jeśli przestaną się samoograniczać
W ciągu kilkunastu miesięcy ich muzyka, bez wsparcia wytwórni, znalazła się na playlistach pięciu stacji radiowych i na antenach kilkunastu kolejnych. Zwróciły na nich uwagę blogi, portale i fanpage muzyczne. Jeden z ich utworów osiągnął ponad 130.000 odsłuchów na Spotify, inny zajął pierwsze miejsce na liście przebojów Radia Poznań, Radia Afera czy bloga Carpigiani. Na swoich autorskich playlistach umieścili ich m.in. Off Festival, Bartek Chaciński czy duet Wczasy.
Duet tworzą Alik Matuszewski i Eryk Sarniak. Alik tworzy muzykę do animacji i filmów dla dzieci pracując m.in w legendarnym Studiu Miniatur Filmowych. Jest sound designerem i autorem opraw do pokazów mody, a jako wokalista i klawiszowiec współtworzył kilka stołecznych zespołów. Eryk przed powstaniem duetu mieszkał w Nowym Jorku, gdzie wydawał m.in dla labelu Nervous Records i stworzył Unter – jeden z najważnieszych rave’ów na Brooklynie. Wcześniej w Polsce wydał trzy albumy dla EMI z grupą Out of Tune i działał na scenie electro jako Jick Magger tworząc m.in cykl Bang.
FB: https://www.facebook.com/krolslonce666/
IG: https://www.instagram.com/krol.slonce/
YT: https://www.youtube.com/channel/UCMQgLTHWPUIkIxSce-a9PyQ