Łoskot

data: 1 I 2001   niedz.   00:00

Jest to jeden z najważniejszych zespołów istniejących w Polsce. Jego historia sięga czasów powstawania zjawiska nazywanego „sceną yassową”. Sama zaś scena yassowa to ruch społeczno-muzyczny, który narodził się w Gdańsku na początku lat dziewięćdziesiątych. Początkowo głównym celem artystów związanych z yassem było przeciwstawienie się sztywnemu monopolowi muzyki jazzowej istniejącej wówczas w Polsce. Po latach przemian, cel ideologiczny yassowców został zreformowany na rzecz wartości artystycznych, a ŁOSKOT stał się jednym z głównych filarów przemiany.

Zespół powstał latem 1993 roku debiutując na pierwszym festiwalu Gdynia Summer Jazz Days. Założycielem grupy jest Mikołaj Trzaska, współtwórca legendarnej formacji Miłość.

Repertuar ŁOSKOTU, to różnorodne kompozycje ubrane w nowoczesną formę elekroakustycznego kwartetu. Zespół, wykorzystuje tradycję jazzowej improwizacji posługując się elementami swingu, country i rock’ n’ rola. ŁOSKOT oferuje na swoich płytach i koncertach nowoczesny, surowy trans sekcji, połączony z ciepłym, momentami gorącym brzmieniem saksofonu i klarnetu.

W utworach grupy pojawiają się także elementy literackie, nieudane tematy muzyczne oraz pełne specyficznego poczucia humoru monologi muzyków.

http://www.loskot.art.pl/

http://myspace.com/loskot
//youtu.be/Quj8Q7Wn6DU