Match & Fuse Festival 2013
Idea Match&Fuse w bardzo krótkim czasie zatoczyła spory krąg oddziaływania. Choć to dopiero trzeci sezon funkcjonowania festiwalu, już odbywa się on w siedmiu państwach europejskich. Pomysł polega na poszukiwaniu i łączeniu potencjału twórczego muzyków z różnych krajów we wspólnym projekcie koncertowym i producenckim. M&F stawia na brzmienia niezależne i namierza bardzo charakterystyczne składy, które muzycznie nawiązują do najnowszych trendów przy zachowaniu unikalnego lokalnego klimatu. Odpowiednio dobrani artyści z różnych krajów najpierw ruszają razem w trasę i na koniec tworzą wspólne utwory wzbogacając płytotekę projektu.
WorldService Project (Wielka Brytania) – to specjaliści punkowo-jazzowo-funkowej muzyki. Naprawdę właśnie taką muzykę grają. Ich kariera nabrała w rozpędu w ciągu ostatnich dwóch lat. Oprócz bycia członkami programu Match&Fuse wystąpili na m.in. Festiwalu 12 Points w Portugalii i mieli okazję tourować po całej Europie. Ten londyński zespół został opisany przez Time Out jako „… olśniewający … Przed nimi wielkie rzeczy”, mówiono o nich „genialny post-prog funk” (Jazzwise) „zajebiści, sprawnie zorganizowana i odważnie groove’owa muzyka …” ( The Guardian) i „poważny skronk-jazz” (Telegraph). Jak widać do muzyki podchodzą w niestandardowy sposób. Muzyka WSP mówi przez mrok, rozbudowane harmoniczne korytarze, przebiegają przez granicę dysonansu, opierając się na złożonych manipulacjach sekcji rytmicznej a do tego wszystkiego dochodzi szczypta improwizacyjnego szaleństwa. Ich muzyka mocno czerpie z języka kompozytorów XX wieku angażując groove spotykany u tytanów ciężkiego rocka. Gdyby Frank Zappa, Loose Tubes, Stravinsky i Meshuggah znaleźli jakiś przerażający sposób, aby mieć wspólnie dziecko, to tworzyłoby ono muzykę WorldService Project.
Tubax (Włochy) – założony w 2007 roku w Bolonii zespoł Tubax to dziecko trzech szalenie ekscentrycznych muzyków. Trio od samego początku stało się bliskie wielu słuchaczom tworząc muzykę, którą możnaby określić mianem pochodnej wielu rodzajów elektroniki, muzyki progresywnej i funku, która opiera się na intensywnej tanecznej rytmice nie zapominając przy tym o dużych umiejętnościach technicznych i braku ograniczeń, jeżeli chodzi o wizję artystyczną twórców. Zespołowi wystarczyły dwa lata, aby stać się jednym z najważniejszych zespołów na włoskiej scenie undergroundowej, mimo, że mieli na koncie tylko nagrane demo zdobyli kilka istotnych nagród muzycznych. Ich ostatnie wydawnictwo to „Il Mondo Stava Finendo” wydane w 2011 roku, która trafiło do twórców Music and Miles II i pozwoliło im na miesięczny tour po Stanach Zjednoczonych.
Owls Are Not (Polska) – zespół powstał na początku 2011 roku z połączenia muzyków grup Kolorofon i Artybishops. Efektem była zupełnie inna, unikatowa stylistyka: organiczno-chemiczna synteza agresywnego hard-core z naspidowanym drum’n’bassem a do tego domieszka skomplikowanych rytmów rodem z Afryki i Karaibów. Na początku 2012 OAN wydał internetowo EPkę zawierającą trzy utwory z pierwszej sesji zespołu. W tym samym roku zagrał pierwsze koncerty poza Polską, między innymi na festiwalu Match&Fuse w Londynie. Piotr Mazurek, Piotr Cichocki i Rafał Klimczuk tworzą dalej materiał i grają koncerty. Sowy zagrały na jednej scenie m.in. z Marc Ribot Ceramic Dog oraz stworzyły projekt imprez angażujący czołówkę polskich DJ’ów ze sceny drum’n’bass, dubstep, rave, breakcore. W marcu 2012 roku zespół wziął udział we wspólnych trasach koncertowych z norweskimi składami Wolfram Trio i Ich Bin N!ntendo. W grudniu wchodzą do studia, by zarejestrować nowy materiał, który ukaże się wiosną 2014 roku.
SH Jack – swoje pierwsze spotkanie z gramofonami zaliczył podczas Rodec Scratch College 2009 gdzie zainspirowany turntablismem i pełen podziwu dla wykładowców (Daniel Drumz, Krime) sam rozpoczął swoją przygodę z muzyką. W listopadzie 2010 roku dostał się do finału Bitwy o Snow DJ Week w Warszawie oraz zaczął systematycznie grać w krakowskich klubach.
SH Jack poza działalnością DJ’ska zawsze starał się sproawadzać do Polski wielu ciekawych artystów, a z wieloma z nich miał okazję występować na jednej scenie. Byli to m.i: The Squire Of Gothos (Nightshifters), ID (Bass Music Sessions), Son of Kick (Equinox), KRTS (Project Mooncircle), Klic (Wolf Music), TEEBS (Brainfeeder), Addison Groove (Swamp81, 50weapons), Mosca (3024, Night Slugs), Zombie Disco Squad(Made To Play), FunkyStepz (Hyperdub), Last Japan, Lunice (TNGHT/LuckyMe), Slow Magic, Giraffage, Mister Lies, Flume (Future Music), Kassem Mosse (Workshop)….