Mikrokolektyw & Noël Akchoté

data: 22 I 2015   śr.   00:00

Mikokolektyw spotkał się z gitarzystą grając na festiwalu Follow the Sound w Antwerpii, w sierpniu 2013, koncertowali ze sobą i nagrali materiał studyjny. Koncert będzie zapowiedzią nowej płyty tria, która ukaże się na początku roku.

 

Noel to jeden z najważniejszych światowych gitarzystów, o czym  można się przekonać studiując jego biografię i muzykę.

Urodzony w Paryżu 7.12.1968, zaczął grać na gitarze w wieku ośmiu lat. Niewiele później poznał i uczył się u takich artystów jak Tal Farlow, Barney Wilen, Chet Baker, Philip Catherine, John Abercrombie. We wczesnych latach 90. zaczął wykraczać poza jazz, grając więcej muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. Grał w grupach takich muzyków jak Henri Texier, Louis Sclavis, Daniel Humair, Jacques Thollot, Sam Rivers, jak również Derek Bailey, Eugene Chadbourne, Marc Ribot, Fred Frith, Evan Parker, Lol Coxhill, Tim Berne czy George Lewis.Współpracował z Davidem Grubbsem, Lucem Ferrari, Davidem Sylvianem, Jimem G. Thirlwellem (Stero.d Maximus), Max Nagl’s Big Four (Steven Bernstein, Bradley Jones, Joey Baron), Jean-Francois Pauvrosem czy Dylan Carlson’s Earth.

 

W ramach innych projektów nagrywał i koncertował z takimi artystami jak: The Recyclers, Blixa Bargeld, Aki Onda, Phil Minton, Tony Hymas, Katerine, Tetuzi Akiyama, Otomo Yoshihide, Julie Tippets, Mike Cooper, Wolfgang Puschnig, Linda Sharrock, Tom Cora, Keith Rowe, Christian Fennesz, Nobuyoshi Araki czy Daido Moriyama. W 1996 roku założył wraz z Quentinem Rolletem wydawnictwo Rectangle (głównie płyty winylowe, ponownie wydane w cyfrowych wersjach do pobrania w 2011). W tym samym czasie nagrał dla monachijskiej wytwórni Winter & Winter serię Audio Films, sięgającą do bogatych tradycji kabaretu i piosenki (Au Bordel, Cabaret Modern, Toi-M.me… , w których udział wzięli m.in. Red, Jean-Louis Costes, Han Bennink, Steve Beresford, Sasha Andr.s, John Giorno czy Kevin Blechdom), jak również unikalne reinterpretacje muzyki Sonny’ego Sharrocka (Sonny II) i Kylie Minogue (So Lucky).

https://soundcloud.com/NOELAKCHOTE-1

 

Kuba Suchar i Artur Majewski stworzyli Mikrokolektyw w 2004 r. we Wrocławiu. Od początku istnienia eksperymentują z brzmieniem, którego trzon zawsze stanowi trąbka i perkusja. Do podstawowego instrumentarium dodają inne elementy jak perkusjonalia, syntezatory czy sampler. Muzyka duetu bywa z jednej strony abstrakcyjna i surowa a z drugiej melodyjna i pełna ekspresji. Zespół od samego początku współpracuje z innymi twórcami, m.in. z Robem Mazurkiem i Maurizio Takara (Sao Paulo Underground ), Jasonem Ajemianem (LayAllOverIt, Hi Life) czy Noritaką Tanaką (LayAllOverIt). Koncertował też jako część Exploding Star Orchestra.

Mikrokolektyw kontynuuje zgłębianie rozległych obszarów post-jazzowych pejzaży dźwiękowych. Te zmienne, nieograniczone pomysły, łączące elektroniczne dźwięki ze złożoną melodią i rytmem plasują ich w czołówce współczesnego jazzu.  Podobnie jak ich uznany przez krytykę debiut Revisit oraz live DVD Dew Point, Absent Minded w jaskrawy i błyskotliwy sposób  przypomina, że jazz jest żywym językiem, poszerzającym ciągle swoje horyzonty. Mikrokolektyw odsłania oblicze jazzu, którego paleta brzmieniowa jest zróżnicowana i wymagająca, ale i zdumiewająco piękna. To zacierająca granice wyprawa w sferę emocji, która jest możliwa gdy mówimy w wielu językach.

 

 „Jak dotąd najodważniejsza płyta Mikrokolektywu (trzecia wydana przez Delmark, wliczając DVD) i nagranie, na którym polskie duo naprawdę spełnia najwyższe oczekiwania! Tak jak wcześniej, nagranie łączy trąbkę, perkusję i dużo elektroniki – w sposób przywołujący eksperymenty europejskiej sceny freejazzowej w latach siedemdziesiątych – ale nosi również ślady bardziej hałaśliwych undergroundowych stylów, które powstały w późniejszych dekadach.”

Dusty Groove

 

http://mikrokolektyw.com/