Papaya Paranoia

data: 1 I 2005   pt.   00:00

Papaya Paranoia to znana żeńska formacja z Japonii. Dziewczyny oprócz tego, że pełne są swoistego japońskiego kolorytu i energii, to dysponują miłymi dla ucha i mocnymi głosami a ich muzyka ma oryginalne, jedyne w swoim rodzaju brzmienie.

Jeżeli musisz to zakategoryzować, nazwij to melodyjny japoński elektro breakbeat jungle pop punk z videoprojekcjami, gitarami i wokalami. Kto widział grupę na żywo na którymś z trzech koncertów w Polsce w marcu 2004 bądź na trasie w kwietniu 2005, wie doskonale o czym mowa. Są nieporównywalne z niczym innym i w tym tkwi główna siła Papaya Paranoia!

Od samego początku liderką grupy jest Yumiko Ishijima – urodzona 4 października w Tokio autorka piosenek, muzyk, ilustrator oraz utalentowana MANGAKA, czyli rysowniczka komiksowych mang. Yumiko była w szeregach pierwszych japońskich punkowych załogantów jeszcze w latach 70-tych.

Była basistką, czasami klawiszowcem, by następnie grać na gitarze oraz programować. Obecnie skupia się tylko na wokalu.

Pisała teksty również dla innych artystów takich jak Shinohara Ryoko czy tez idol techno lat 90-tych Shishido Rumi, napisała muzykę do gry na playstation wydanej przez BMG. Niepoliczalną ilość razy występowała jako MC i wykonywała różne wokalne performance (TV: reklamy, radio: “Personality” – własny program autorski). W latach 1989 – 94 robiła serie ilustracji, pisała eseje i reportaże dla wydawnictwa „Takarajima”. Pisała również do „Cutie” oraz w latach 1994/95 udzielała się w „Kadogawa Shoten”. Wśród jej ostatnich prac znajdziesz edukacyjno-rozrywkowe komiksy – mangi do książek „iMac De Ukiuki DTM” oraz „MD4S Demoteepu” (obydwie: Rittor Music, Tokio 1999), wprowadzających w tematykę wykorzystania komputera w muzyce.

Oprócz niej w obecnym skladzie grupy występują:

Kenya – gitarzysta, VJ, programista oraz muzyk grający na shamisen (tradycyjny instrument japoński)

Urodził się 6 września w Ibaragi. Zaczął grać na gitarze klasycznej w wieku 11 lat. Jego pierwszą formacją była kapela funk metal. W latach 1993-1994 grał w Araiyakushi Jikei Dan. Potem w 1999 roku założył popularny zespół rockowy Ball&Chain.

Grał już z Papaya Paranoia jako gość na trasach w 2003, 2004 oraz 2006 roku. Obecnie jest stałym członkiem składu, komponuje utwory na nowy album.

Chisato – gitarzystka + chórki

Chinami – perkusistka + chórki

Bliźniaczki urodzone 5 lutego w Tokio. Zainspirowane przez Nirvana, Garbage, Hole oraz The Beatles. W 1999 roku założyły cyfrowy skład SOUL SOUCE i w jego ramach wydały trzy płyty. Są popularnym wykonawcą na japońskiej scenie muzyki dance. Chisato z powodu swojego charyzmatycznego głosu ma wielu fanów. Chinami z pasją gra na perkusji. W trakcie koncertów z Papaya Paranoia zaprezentują również kilka swoich kompozycji.

http://www.papayaparanoia.com/

http://www.myspace.com/papayaparanoia/music
http://www.youtube.com/watch?v=GIld1b_C0Tg