Pogodno

data: 1 I 2000   pt.   00:00

Grupa, od dnia powstania, wielokrotnie zmieniała skład i miejsce tworzenia. Osobą pozostającą od zawsze w składzie i jednocześnie łączącą całą historię grupy jest muzyk pochodzący z Choszczna, Jacek Szymkiewicz. Po pierwszym etapie działalności i nagraniu debiutanckiej płyty w trio Szymkiewicz/Kubiak/Sołtysik, a następnie wydanej w Noff Records, oddziału Sony Music Polska, „Sejtenik Miuzik & Romantik Loff” (Szymkiewicz/Pfeiff/Kozłowski/Macuk), zespół zaczął tworzyć w Mikołowie na Górnym Śląsku. Wtedy to Pogodno uformowało swój „big band”: Jacek Szymkiewicz (gitara i wokal), Ania Brachaczek (wokal), Hrabia Fochmann (gitara, klawisze, wokal), Michał Pleiff (gitara), Jarosław Kozłowski (perkusja) oraz Darek Sprawka i inni w sekcji dętej. Owocem współpracy tej grupy była płyta „Pogodno gra Fochmanna – Hajle Silesia”, wraz z największym hitem zespołu, Orkiestrą. W tym składzie zostały także wydane albumy Tequila i Pielgrzymka psów.
W 2006 roku zespół stworzył muzykę i wystąpił w serialu Królowie Śródmieścia nadawanym w TVP1. Równocześnie z zespołu odeszli Ania Brachaczek z Hrabią Fochmannem, zakładając zespół BiFF. Zespół, już bez wymienionych artystów w składzie, nagrał wraz z Marcinem Macukiem płytę Opherafolia. W końcu, rok później, z zespołu odeszła sekcja rytmiczna w składzie Jarosław Kozłowski i Michał Pleiff. Wtedy to Jacek Szymkiewicz stanął przed decyzją zakończenia działalności zespołu[1]. Zespół jednak mimo problemów kontynuował działalność – Szymkiewicz skomponował nowy skład (Jacek Szymkiewicz – gitara, wokal; Damian Pielka – bas, Marcin „Dzidzia” Zabrocki – instrumenty klawiszowe, saksofon, wokal; Paweł Osicki – perkusja, wokal), w którym powstała płyta Wasza Wspaniałość, nominowana później do nagrody Fryderyka.
W 2011, zespół w zmienionym znów składzie (z zespołu odszedł Damian Pielka, którego miejsce zajął Piotr „Bajzel” Piasecki, oraz „Dzidzia”) wydał nową płytę zatytułowaną Plemnik, w serii limitowanej liczącej 777 sztuk.

https://www.facebook.com/pogodno
http://www.myspace.com/pogodno
https://www.youtube.com/watch?v=oVKdDOnMyOE