Rosa Vertov

+ Birthgiving
+ Nac/Hut Report

data: 2 XII 2022   pt.   20:00
Specjalizująca się w muzyce zazwyczaj nieco dziwnej, czasem trudnej, ale generalnie pięknej, spółdzielnia wydawnicza crunchy human children zaprasza na przegląd swoich ulubionych artystów. Wspomagana przez RE i FRH zaprasza na koncert Rosa Vertov, Birthgiving Toad i Nac/Hut Report.
02.12.2022 // GODZ. 20:00 // Klub RE
ROSA VERTOV
Przesterowana gitara zanurzona w pogłosie, dźwięczny, wibrujący bas, transowaperkusja z wyrazistym floor tomem, widmowe organy i eteryczne wokale. Dysonujące i niespokojne kompozycje w atmosferze melancholii, która przenosi słuchaczy w odrealniony świat.
Warszawski zespół Rosa Vertov gra od 2015 roku, a autorski materiał artystek wraz z kolejnymi koncertami i wydawnictwami nabiera coraz bardziej niepokojącego charakteru. Choć wykonawczynie grają w dość klasycznym składzie instrumentalnym, to jednak ich utwory przełamywane są poprzez oryginalne podejście do formy, dynamiki i prędkości. Muzyka zespołu jest zaproszeniem do wejścia w ich własną, oniryczną nie-rzeczywistość. Przedłużeniem wspomnianego,
sennego świata są teledyski do utworów “Until Blue In the Face” pochodzącego z albumu “Day In Day Out” (2021) oraz „All We Have Must Be Enough” (2022), będącego zapowiedzią twórczości artystek jako trio.
Zespół został założony w Warszawie przez cztery muzyczki. Zaczynały grać jako przyjaciółki z jednej szkoły, a w 2014 roku ich drogi przecięły się z wydającym muzykę niezależną polskim labelem Crunchy Human Children Records. W 2015 roku wydały na kasecie debiutancką EP-kę. Ich pierwsza płyta długogrająca “Who Would Have Thought?”, zawierająca dziesięć autorskich, dream popowych kompozycji, ukazała się w 2017 roku. Od tego czasu grały na licznych festiwalach i koncertach nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Ukrainie, Węgrzech, Czechach czy
Korei Południowej. Najnowszy materiał zespołu zaprezentowany jest na albumie “Day In Day Out” (2021) oraz na singlu „All We Have Must Be Enough” (2022).
kasia dziąg :: bas, klawisze, wokal
zosia jakubowska :: perkusja, wokal
julia szostek :: gitara prowadząca, klawisze, wokal, efekty
olga gniadzik :: gitara rytmiczna, wokal (do 2021)
***
Birthgiving Toad [math rock dla ludzi, którzy potrafią liczyć tylko na jedenastu palcach] Birthgiving Toad to alias pod którym tworzy Lasse Bækby Buch, duński kompozytor i multiinstrumentalista. W dorobku przynajmniej pół tuzina albumów plasujących się w gatunku, którego dokładne definiowanie trochę mija się z celem. Outsider math rock? Być może. Lo-fi mutant no-wave funk? Bóg raczy wiedzieć. Za to z pewnością jest to muzyka typu intensywna podróż, której pół godziny wystarczy, żeby wypluć słuchacza na drugim brzegu z głową taką jakby jakąś większą od wewnątrz. Dziwnie przyjemna, przyjemnie dziwna muzyka. Wyobraź sobie np jak kapitan Beefheart nuci sobie w samochodzie Queens of the Stoneage, ok? Niedawno Lasse na dobre zamienił Kopenhagę na Polskę, tutaj też skompletował koncertowy skład, sam w sobie równie wielki i nieoczywisty, jak materiał, który grają.
Na koncercie w Re, w Birthgiving Toad zagrają: Lasse Bækby Buch – gitara, wokal Tymek Bryndal (Pokusa, Tropical Soldiers in Paradise) – Bas Kuba Łupiński (Tropical Soldiers in Paradise – Trąbka Kamil Piotrowicz (Kamil Piotrowicz Sextet, Hałvva) – Klawisz Michał Stawarz (Chryste Panie) – Perkusja
***
Nac/Hut Report to polsko-włoska formacja z Krakowa. Grają nieskoordynowane dźwięki na looperach i innych efektach. Plamy wokalu. Melancholia, trzask, zgrzyt i zniekształcenie.
Na ich ostatniej płycie zostały wykorzystane nagrania zarejestrowane przez fonografy cylindrowe – z lat 1901-1919 – a wszystko to połączone z szumiącą elektroniką i eterycznym wokalem.
Najnowszy set, z kompozycjami które ukażą się na albumie planowanym na początek 2023, i który zostanie wykonany podczas koncertu, opiera się na bazie transmisji krótkofalowych.
***
Nac/Hut Report
Rosa Vertov
Birthgiving Toad