Rycerzyki

+ Muzyka Końca Lata

data: 8 X 2021   pt.   20:00
Front Row Heroes i Klub RE zapraszają Was na koncert zespołów: Rycerzyki i Muzyka Końca Lata. Oba zespoły będą grały premierowo utwory ze swoich nowo wydanych płyt.
08.10.2021 // GODZ. 20:00 // Klub RE
Rycerzyki to sophisti – popowy zespół założony w 2013 roku w Krakowie. Pierwsze dwa albumy Rycerzyków: frywolne, płynące beztrosko debiutanckie „Rycerzyki” (2015) będące zbiorem bezpretensjonalnych, nastoletnich i nieco szaleńczych w duchu popowych perełek oraz „Kalarnali” (2018, wyd. Thin Man Records), skręcające w bardziej psychodeliczne, senne, prog – popowe rewiry – opowieści z odludnej zimowej krainy, były przyjęte z entuzjazmem przez fanów i krytykę. Melodyjne, bogate brzmieniowo i literacko, misternie zaaranżowane piosenki, swobodnie łączące klimat polskich lat 80-tych z avant i sophisti, progrock ze Stereolabowym odlotem, disco czy Krautrockiem, wyłaniają specyficzny i niepodrabialny charakter muzyki Rycerzyków, która nie próbuje na siłę wpisywać się w żaden konkretny nurt. Zespół występował na takich festiwalach jak m.in. OFF Festival w Katowicach, Monkey Week w hiszpańskiej Sewilli, Spring Break w Poznaniu. W 2019 roku krakowski skład został wyłoniony przez europejską sieć showcase’ów INES jako jeden ze stu ciekawych młodych zespołów z Europy (INES Talent 2019). Rycerzyki mają na koncie koncerty klubowe m.in. w Berlinie oraz Pradze. Występowały w ramach supportu u boku kanadyjskiego zespołu TOPS, Gaby Kulki, Pustek czy Mikromusic.
Trzeci album Rycerzyków pt. “Zniknij na zawsze” ukaże się 27 sierpnia 2021 roku nakładem Thin Man Records. Nowe wydawnictwo Rycerzyków jest owocem zabawy elektronicznymi retro brzmieniami zahaczającymi zarówno o analogową klasykę gatunku jak i uroczą plastikowo-tandetną estetykę Windowsa 95 i pierwszych eksperymentów z midi i instrumentami Casio. Złożone, wielowarstwowe i zróżnicowane kompozycje mają wspólny mianownik w postaci wyrazistych linii wokalnych wysuniętych zdecydowanie na pierwszy plan.
Muzyka Końca Lata – najbardziej romantyczny zespół w powiecie mińskim; grupa powstała w roku 2002 pod wpływem deszczowej końcówki sierpnia i lektury książek Bohumila Hrabala; w swojej
twórczości odwołuje się m.in. do lat 60., czyli czasów big bitu, surfu i garażowego rock’n’rolla, ale też slackerskich zespołów amerykańskich z lat 90. Jak dotąd MKL dorobił się pięciu płyt długogrających: „Jedno wesele dwa pogrzeby” (2006) i „2:1 dla dziewczyn” (2007), „PKP Anielina” (2011), „Złoty krążek ” (2017), „Prywatny Ciechocinek ” (2021), ale też składanki największych przebojów „Szlagiery” (2012). Krytycy pisząc o tej twórczości najchętniej posiłkują się określeniami:
bezpretensjonalne, szczere, urocze. Od 2011 roku grupa związana jest z ceniona wytwórnia Thin Man Records. Zespół ma na koncie blisko 400 koncertów zarówno klubowych, jak i plenerowych. Brał udział wielu festiwalach, takich jak: Off Festiwal, Męskie granie, czy SkarFest. Muzyka Końca Lata wzięła też udział w dwóch ogólnopolskich trasach z zespołem happysad.
Nowa płyta to hymn na cześć życia, zachęta do bycia po swojemu, do zadbania o siebie i swoje granice. „Prywatny Ciechocinek” jest uniwersalna opowiescia o człowieku, który w obliczu licznych kryzysów próbuje znaleźć w sobie siłę do przejścia przez nie. Zebrane na płycie piosenki, choć brzmią lekko, musujaco i słonecznie, korzeniami siegaja trudnych uczuć: bólu po rozstaniu, niemocy twórczej, napadów nerwicy, toksycznych relacji w pracy, samotności i wypalenia.