Sam Amidon

data: 1 I 2010   czw.   00:00

Grający przede wszystkim na banjo, gitarze i skrzypcach Sam Amidon, porównywany często z Nickiem Drake’iem, to autor opublikowanego w 2008 roku albumu All Is Well, na który złożyły się tradycyjne, folkowe piosenki z Appalachów. Piosenki, które w nowych aranżacjach, okazują się niewiarygodnie współczesne i nic nie tracące ze swojej ponadczasowości.
Znakomicie przyjęty przez media album All Is Well powstawał w Reykjaviku, w studiu i pod okiem Valgeira Sigurðssona, producenta albumu Finally We Are No One zespołu Mum, ostatniej płyty CocoRosie, a od 2000 roku stale współpracującego z Bjork. Swoimi aranżacjami album All Is Well wzbogacił również klasyczny kompozytor i dyrygent Nico Muhly, autor muzyki do filmów Stephena Daldry’ego Lektor i – do spółki z Phillipem Glassem – Godziny, aranżujący także ostatnie płyty Antony & The Johnsons czy Grizzly Bear oraz producent Ben Frost. Od zeszłego roku ta czwórka przyjaciół występuje wspólnie pod szyldem Whale Watching Tour, wspólnie wykonując kompozycje ze swoich repertuarów. W październiku ubiegłego roku projekt dał porywający koncert w trakcie krakowskiego festiwalu Unsound.
Oprócz płyty All Is Well Sam Amidon jest autorem zbioru własnych piosenek zebranych w album pod tytułem But This Chicken Proved Falsehearted opublikowany przez oficynę Plug Research. W kwietniu 2010 ukazał się jego nowy album I See The Sign.

http://www.samamidon.com/
http://www.facebook.com/pages/Sam-Amidon/34237964151
http://www.myspace.com/samamidon
http://www.youtube.com/watch?v=Rw7pZvQPvcg