Ścianka

data: 1 I 2007   niedz.   00:00

Zespół Ścianka powstał jesienią 1994 w Sopocie. Jest dzisiaj najbardziej poważanym polskim zespołem alternatywnym, jednym z nielicznych mogących mierzyć się z czołówką światowych grup wyznaczających nowe kierunki w muzyce. Ścianka nagrała cztery płyty: Statek kosmiczny Ścianka, Dni wiatru, Białe wakacje, Pan Planeta, otrzymała za nie wiele nagród i wyróżnień: 5 nominacji do Fryderyka, nagrodę pisma Tylko Rock, nagrodę pisma Brum etc.

Członkowie zespołu współpracowali m.in. z Johnem Zornem, Andrzejem Smolikiem, Ryszardem Tymańskim, Glennem Meyerem, czy Arturem Rojkiem. Z tym ostatnim współtworzyli legendarny projekt Lenny Valentino. Zespół stworzył ścieżki dźwiękowe do kilku spektakli teatralnych (m. in. „Tory”, „Zwyczajne szaleństwa”, „Przygody Sindbada żeglarza”) oraz filmów niemych, m. in. na festiwalu Era Nowe Horyzonty i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Pancernik Potiomkin”, „Szlakiem hańby”, „Człowiek z kamerą”). Styl ŚCIANKI, choć rozpoznawalny, nie poddaje się łatwym definicjom, ewoluuje zgodnie z kierunkiem jej aktualnych poszukiwań. Jego elementy charakterystyczne można zakwalifikować odpowiednio jako psychoaktywność, energię garażowego rocka, łąkowe rozmarzone ballady oraz mini-słuchowiska. Każda kolejna płyta zaskakuje fanów i jest oczekiwana z ogromną ciekawością Ścianka znana jest z żywiołowych koncertów łączących ogromną energię i spontaniczność z nastrojem medytacyjnego stopienia z publicznością. W ciągu minionych lat w Ściance grali basiści Wojciech Michałowski, Tran Chi, Andrzej Koczan, klawiszowiec Jacek Lachowicz. Współzałożyciel zespołu, Maciek Cieślak, to znany i ceniony realizator i producent muzyczny. Produkował bądź współprodukował znakomite nagrania Myslovitz, Lenny Valentino, Kobiet, Mitch And Mitch, Kombajnu Do Zbierania Kur Po Wioskach, i wielu innych.

Po nagraniu krotochwilnego „Pana Planety” i wysublimowanego „Secret Sister” Ścianka przygotowuje się do następnego studyjnego albumu, którego wydanie planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Ewolucja Ścianki, od pamiętnego „Statku Kosmicznego” to proces zaskakujący i nieprzewidywalny. Kryzys związany z odejściem Jacka Lachowicza ma już dawno za sobą, o czym świadczy doskonały minialbum Secret Sister nagrany z udziałem Irka Wojtczaka (m.in. Tymański Yass Ensamble) i Tomka Ziętka (Pink Freud). Zespół skacze po stylistykach i nie daje się zatrzymać w dążeniu ku nowemu. Na koncertach Ścianki liryczne tematy instrumentalne sąsiadują z wściekłymi coverami Beatlesów, ambientowe wpływy z melodyjnymi piosenkami, wreszcie narkotyczne transy z muzycznymi dowcipami.

Na przełomie września i października 2011 zespół Ścianka wydaje Nową Płytę! Jedynym problemem, który stoi na przeszkodzie ukazaniu się nowej płyty Ścianki jest nadprodukcja muzyczna, której dopuścili się członkowie zespołu. Materiału jest tak dużo, że Maciej Cieślak, Michał Biela i Arkadiusz Kowalczyk stanęli przed nie lada problemem. Decyzja o tym, które utwory wybrać na nową płytę i dlaczego właśnie te ma zapaść w najbliższym czasie. W czerwcu 2011 spodziewajcie się EP-ki promującej album! Niebawem więcej informacji o nowym wydawnictwie Ścianki.

http://www.scianka.com/
http://www.facebook.com/pages/%C5%9Acianka/109376529081749?ref=ts&fref=ts
http://www.myspace.com/scianka
http://www.youtube.com/watch?v=yoZ0eUl1BZg