Sean Noonan A Gambler’s Hand

data: 1 I 2013   pon.   00:00

A Gambler’s Hand – polsko-nowojorski projekt muzyczny.

To nie ściana dźwięku i hałasu- to muzyczne i teatralne przedstawienie. 
A Gambler’s Hand na kwartet smyczkowy, narrację i perkusję. 
Niezwykły muzyczny kolaż, łączący brzmienia w wersji nagłośnionej i elektrycznie zmodyfikowanej–z brzmieniami akustycznymi. Projekt Gambler’s Hand wyraźnie nawiązuje do estetyki downtown jazz/rock. Usłyszeć w nim można zarówno techniki improwizacyjne, jak również inspiracje muzyką takich amerykańskich eksperymentatorów jak Cowell, Nancarrow czy Zorn.  
Już samo połączenie perkusji z kwartetem smyczkowym, zdaje się stwarzać zaskakujące i nieoczywiste rozwiązania. Partie smyczków niejednokrotnie przejmują rolę perkusji, aby potem oplatać grę Seana delikatnymi i surowymi brzmieniami, tworząc fusion z górnej półki.
Kim zaś jest tytułowy Gambler? I dlaczego pewnego dnia zostaje uwięziony w ścianie? O tym opowie sam Noonan wcielając się podczas koncertu w rolę narratora. Bowiem to właśnie Sean Noonan, jest autorem tej absurdalnej i groteskowej opowieści o irlandzkim hazardziście.

Film „A&Gambler’s&Hand” jest niemym, czarno-białym filmem składającym się z ośmiu niezależnych części, które „po złożeniu” razem tworzą surrealistyczną historię Finny’ego, hazardzisty i włóczęgi. Finny podczas jednej ze swych wędrówek znajduje się w złym czasie w złym miejscu i zwabiony tajemniczym głosem zostaje uwięziony w ścianie. Finny prowadzi specyficzną grę, w której nigdy nie ma żadnego zwycięzcy. Błąkający się bez celu wkrótce staje się integralną częścią swojego więzienia. Film został nakręcony do muzyki skomponowanej przez Seana Noonana, trwa 30 minut. Po pokazie koncert rozwija się w muzyczną improwizację. Film „A Gambler’s Hand” będzie prezentowany m. in. Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii. 

Autorką filmu jest Marta Kopeć-scenarzystka, aktorka, reżyser, dziennikarka, filmoznawca. Absolwentka Krakowskiej Szkoły Filmu i Komunikacji Audiowizualnej, Filmoznawstwa na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Kolegium Ekonomiczno–Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (specjalność–polityka Audiowizualna UE). A Gambler’s Hand, jest pierwszym wyreżyserowanym przez artystkę scenariuszem filmowym, zrealizowanym we współpracy z Seanem Noonanem, autorem muzyki.

Sean Noonan zaprosił do współpracy czterech polskich muzyków z bogatym, międzynarodowym dorobkiem artystycznym; muzyków różnorodnych i niezależnych, wyłamujących się z kanonu muzyki klasycznej, a także prowadzących liczne autorskie projekty muzyczne.  Muzycy towarzyszyć będą Seanowi podczas trasy koncertowej promującej album Gambler’s Hand.

 

Sean Noonan – perkusja, kompozycja, narracja
&
Kwartet Smyczkowy w składzie:
Adam Roszkowski, Maciej Afanasjew-skrzypce
Magdalena Małecka-altówka
Jan Roszkowski-wiolonczela