Sing Sing Penelope

data: 1 I 2009   śr.   00:00

Zespół założony został w 2001. roku w Bydgoszczy przez muzyków o przygotowaniu jazzowym, rockowym czy klasycznym i związanych wcześniej z jazz-rockowym zespołem Jaskinia oraz klubem MÓZG.
Formację do życia powołali – Daniel Mackiewicz (electric piano), Patryk Węcławek (bas), Rafał Gorzycki (perkusja) oraz Tomasz Glazik (tenor & baritone saxes). Na zmiane z Tomkiem Glazikiem fra Aleksander Kamiński.
W 2003. roku do zespołu dołącza trębacz Wojciech Jachna (grający wtedy w grupach Mordy i Dubska). W 2004. roku dochodzi do nagrania debiutanckiej płyty pt. „Sing Sing Penelope”, bardzo dobrze przyjętej w całej Polsce i poza jej granicami. (premiera – 2005)
Kolejne płyty „Music for Umbrellas” (2006) oraz „We Remember Krzesełko” (2008) zyskują świetne recenzje w prasie muzycznej i sytuują stylistycznie bydgoską formację obok takich zespołów jak Pink Freud czy Robotobibok. Styl zespołu można śmiało określić jako nawiązanie do wczesnego okresu jazz-rocka z przełomu lat 60/70, jednak z dużym naciskiem na emocjonalność przekazu, a nie na fajerwerki muzyczne.
W 2008 roku dochodzi do nawiązania współpracy z legendarnym free jazzowym trębaczem Andrzejem Przybielskim. Efektem współpracy jest płyta „Stirli People – Live in Jazzga”, która zdobywa bardzo duże uznanie w kręgach muzyki improwizowanej.
Ostatnie lata pracy to polsko-norweski projekt „Electrogride”, w ramach którego zespół nawiązuję współpracę z norweskim gwiazdorem DJ-em Strangefruitem, wcześniej współpracującym z Bugge`m Wesseltoftem,czy Nilsem Peterem Molvaerem.
Efektem jest darmowy w ogólnopolskiej dystrybucji album: „Elecrogride”.
Od 2007 roku współpracuje z zespołem (grający na najnowszej płycie już jako pełnoprawny członek zespołu)alcista i sopranista Aleksander Kamiński – mieszkający w Gdyni, gdzie gra w tamtejszym Teatrze Muzycznym.

Najnowszy krążek „ This is the Music, vol 1” to podsumowanie 10 lat istnienia zespołu i doświadczeń zebranych w tym czasie. Płyta zawiera materiał komponowany na przestrzeni kilku lat i obejmujący zarówno odniesienia do improwizowanych form muzycznych charakterystycznych dla współpracy z Andrzejem Przybielskim, jak i form przygotowanych, wzbogaconych o nowe brzemienia.
Te nowe brzmienia do grupy wnieśli występujący gościnnie: DJ Strangefruit oraz Sebastian Gruchot – bydgoski skrzypek jazzowy i klasyczny, który wyemigrował do Norwegii przed laty a współpracujący już wcześniej z SSP na płytach „Music for Umbrellas” oraz „We Remember Krzeselko”.

Zespół koncertował wielokrotnie poza granicami kraju – w Niemczech, Anglii, Szkocji, Portugalii , Norwegii, Austrii, Belgii oraz Czechach, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech.
Przygotował także muzykę do kilku filmów niemych, które prezentował na festiwalach kina niemego. SSP bywało wyróżniane przez polskie i europejskie media a zaliczane jest obecnie do nowej gwardii polskiego jazzu.

www.singsingpenelope.com
http://www.facebook.com/singsingpenelope
http://www.myspace.com/80727037
http://www.youtube.com/watch?v=UJiIL7ejjFc