Sole & DJ Pain1

data: 10 XI 2014   niedz.   00:00

James Timothy Holland Jr, znany bardziej, jako Sole jest jednym z najbardziej nonkonformistycznych artystów hip-hopu ostatnich kilkunastu lat. Jest on powszechnie uznawany za pioniera awangardy i eksperymentalnej muzyki rap, a jego zaangażowane teksty prowokują do myślenia. Są one często wypełnione abstrakcją, metaforą i sarkazmem. Tim unika w nich tradycyjnych tematów hiphopowych i frazesów.
Swoje pierwsze demo nagrał w 1992 roku w wieku 15 lat. Sześć lat później, wraz z kilkoma przyjaciółmi założył Anticon Records, wytwórnię, która w krótkim czasie zyskała status kultowej w kręgach hiphopowej alternatywy. Do dnia dzisiejszego wydał kilka albumów studyjnych, kilkanaście epek oraz niezliczoną ilość mixtape’ów. W tym czasie brał udział w wielu projektach muzycznych a także zagrał ponad tysiąc koncertów, występując w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Japonii. Jego aktywność wykracza poza studio i scenę. Aktywnie wspiera projekty zaangażowane bezpośrednio w walkę klasową. Jest członkiem ruchu Occupy Denver, a także aktywnym i szanowanym głosem w kwestiach ochrony środowiska, praw zwierząt i ruchów anty-kapitalistycznych.
W roku 2000, Sole wydał swój pierwszy oficjalny solowy album „Bottle of Humans”. 3 lata później ukazała się płyta „Selling Live Water”, która otrzymałą bardzo pozytywne recenzje i ugruntowała jego pozycję.
W 2007 roku ukazała się płyta projektu Sole and the Skyrider Band, w którym oprócz Hollanda, biora udział producent r Bud Berning aka Skyrider, multiinstrumentalista William Ryan Fritch, oraz perkusista John Wagner. Do tej pory ukazały się 3 albumy tej grupy.
W 2010 roku, Sole opuścił Anticon, powołując się na chęć dalszego eksperymentowania z muzyką, a także ze względu na jego przekonania, że wytwórnia rozwinęła się w innym kierunku niż początkowo zakładali założyciele.
Sole nie byłby sobą, gdyby osiadł na laurach i przestał zaskakiwać. W 2013 roku rozpoczął współpracę ze znanym amerykańskim producentem i djem – Dj Pain 1, który nagrywał m.in. z Young Jeezy, 50 Cent, Schoolboy Q, Kállay Saunders i wieloma innymi artystami. Efektem ich współpracy jest najnowszy album Sole „Death Drive”, w którym ścierają się 2 wydawałoby się odległe światy: nowoczesna estetyka pop oraz mocno zaangażowany politycznie rap. Sole i DJ Pain 1 starają się nawiązać do złotej ery hip-hopu i bez żadnej ściemy i sztuczek, walą prawdą (i bitami) między oczy. Jednym z głównych singli z albumu jest „Coal”, w którym krytykuje Steve’a Jobsa o najemne niewolnictwo i wyzysk. Nie jest to album z gatunku łatwych, miłych i przyjemnych. Wymaga od słuchacza skupienia, a w zamian proponuje mieszankę emocji: złości, gniewu, irytacji.

www : facebook : youtube