Soulside

data: 4 X 2019   pt.   20:00

Zespół wywodzi się z „młodszej” waszyngtońskiej sceny hardcore punk, związanej z zasłużoną wytwórnią Dischord Records.

Zadebiutowali w roku 1985 pod nazwą Lunchmeat, a ich pierwszym wydawnictwem był siedmiocalowy singel dzielony z innym młodym zespołem z District Columbia – Mission Impossible (pierwszą grupą znanego innych formacji perkusisty Davida Grohla). Płytkę wydała prowadzona przez Amandę McKaye (młodszą siostrę Iana z Dischord) Sammich Records.

Chwilę później zmienili nazwę na Soulside i podbili serca hardcorowej publiczności swoimi żywiołowymi koncertami. Debiutancki album „Less Deep Inside Keeps” ujrzał światło dzienne w roku 1986, po czym zespół opuścił basista Chris Thomson (występował później w Ignition, Circus Lupus i Monorchid).

Z nowym basistą, Johnnym Temple, zadebiutowali w barwach Dischord Records dwunastocalówką „Trigger”, po czym wielokrotnie zjeździli Stany ze swoimi spektakularnymi koncertami. W roku 1989 wydali siedmiocalowego singla „Bass” i wyjechali na trzymiesięczną trasę po Europie. Zagrali wtedy cztery koncerty w Polsce i nielegalny show w Berlinie Wschodnim. W trakcie trasy powstał materiał na album „Hot Bodi-Gram”. Został nagrany w Holandii i wyszedł nakładem Dischord Records już po rozpadzie grupy.
Basista Johnny Temple, gitarzysta Scott McCloud i perkusista Alexis Flessig utworzyli z soundmanem grupy, Eli Janney formację Girls Against Boys, która zdobyła w latach 90. sporą popularność za sprawą płyt nagranych dla chicagowskiej Touch And Go Records. Wokalista, Bobby Sullivan, występował w grupach Seven League Boots, Rain Like the Sound of Trains i Sevens.

Soulside reaktywowali się w roku 2014 na kilka koncertów w Stanach promujących film dokumentalny „Salad Days”, opowiadający o historii punkrocka w stolicy USA.

W roku 2017 zagrali w Pradze koncert z okazji 50. urodzin gitarzysty, Scotta McCloud.

W październiku przyjeżdżają do Europy na małą trasę z okazji 30. rocznicy podróży po Europie, będącej w opinii muzyków najważniejszym wydarzeniem w ich karierze.