Starlicker

data: 1 I 2011   pt.   00:00

STARLICKER czyli projekt, którego pomysłodawcą jest słynny trębacz i kornecista Rob Mazurek

… Kornecista zakorzeniony w tradycji hard bopu, jest jednym z najbardziej fascynujących improwizatorów swego czasu. Jako założyciel kolektywu Chicago Underground i zespołu Isotope 217, zredefiniował na nowo granice gatunków muzycznych. Urodzony w 1965 r. w New Jersey, muzyką zajmował się już od najmłodszych lat. Zaczynał od gry na kornecie w szkolnym zespole. Zafascynowany muzyką Ornetta Colemana, Art Ensemble of Chicago, Henry Threadgilla, w 1996 roku utworzył Chicago Underground, popołudniowe warsztaty muzyczne w chicagowskim klubie The Green Mill.

Jedną z pierwszych osób, którą zaprosił do współpracy był gitarzysta Jeff Parker. Cotygodniowe jam sessions w krótkim czasie uformowały stałą grupę bywalców, wśród nich kontrabasistę Noela Kupersmitha i perkusistę Chada Taylora. Skład, uzupełniony przez puzonistkę Sarę Smith, pod nazwą Chicago Underground Orchestra, nagrał w 1998 roku pierwszą płytę Playground, która ukazała się w wytwórni Delmark Records, wspierającej artystów związanych z AACM. Ten projekt automatycznie połączył grupę Mazurka z bogatą tradycją Chicagowskiego jazzu. Powołał też rodzaj muzycznego, gwiazdorskiego kolektywu The Exploding Star Orchestra. – łącząc kilka pokoleń chicagowskich muzyków.

W projekcie Starlicker Mazurka wspierają: Na perkusji John Herndon z Tortoise; Na wibrafonie Jason Adasiewicz z Loose Assembly. W tym roku ukazała się świetnie przyjęta płyta zespołu „Double Demon” dla chicagowskiej wytwórni Delmark. STARLICKER – w kameralnej wersji jazzowego tria – nawiązuje do oryginalnych pomysłów muzycznych, które Rob Mazurek realizuje z Exploding Star Orchestra..

http://www.robmazurek.com/

http://www.youtube.com/watch?v=tmtV9nCFIco