Tetsuo Furudate

data: 1 I 2005   pt.   00:00

Urodzony w Tokio, karierę rozpoczynał w 1981 roku jako autor eksperymentalnych filmów i video artu. Od połowy lat 80. poprzez performing art powoli dociera do muzyki zasilając rodzącą się wówczas japońską scenę noise w jej pionierskim okresie. Z czasem, wraz z takimi artystami jak Merzbow, staje się jej kluczową postacią.

Od 1998 roku regularnie koncertuje i pracuje w Europie kolaborując na żywo i wydając płyty m.in. ze Zbigniewem Karkowskim, Kasperem T. Toeplitzem i Leifem Elggrenem. W 2001 roku wystawia w Berlinie noise operę „Othello”. Pozostając tam przez kilka lat w ramach artists in residence tworzy kolejne noisowe spektakle uhonorowane nagrodami „Blue Bridge” Drezdeńskiego Centrum Muzyki Współczesnej oraz berlińskiej Akademie der Künste.

Współpracuje z takimi artystami jak  Achim Wollscheid, Lillevän, Dickson Dee, Akemi Takeya, Sigrid Schnückel. Tetsuo Furudate pojawiał się w Polsce kilkukrotnie, miedzy innymi na festiwalach Audio Art w Krakowie, Operaphonic w Szczecine i Fortalicje w Zamościu.

http://www.tetsuofurudate.info/

http://www.youtube.com/watch?v=eJy2gbxbdHM