Thema 11

data: 1 I 2004   śr.   00:00

THEMA 11 jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli i podporą prężnie działającej czeskiej sceny undergroundowej. To godny następca chyba najbardziej znanego na świecie, czeskiego zespołu, Lvmen. Wśród swoich licznych wojaży zdążyli już zagrać w całej Europie. Do Polski zawitają po raz trzeci na 4 występy, tuż po powrocie z Moskwy, gdzie grają trzy koncerty, w trzy kolejne dni.

Powstali w połowie lat 90. w Hradec Karlove. Obsypują nas od 1996 roku licznymi wydawnictwami winylowymi splitami, kompilacjami i wydawnictwami benefitowymi (na Anrchistyczny Czarny Krzyż, czeskie organizacje ekologiczne etc.) aby w końcu wydać doskonale przyjęty album „DCLXVI/Choose Your Beast” (2003).

Nazwa zespołu pochodzi od apokryficznego, biblijnego jedenastego przykazania. Muzyka Themy 11 określana jest mianem emo/dark/hard core. Wydaje się być doskonałym soundtrackiem do malarstwa Edwarda Muncha czy też prozy Franza Kafki. Czuć w niej wyraźne inspiracje ciężarem i psychodelicznością Neurosis, a z drugiej strony emocjonalnym hard core.

Osobna sprawa to koncerty Themy 11, pełne spontaniczności, szaleństwa, transowości, aktywnie angażujące publiczność, którym często towarzyszą specjalnie przygotowane wizualizacje. Doceniają je słuchacze, którzy po występie na tegorocznym Fluff Fescie w Pilznie, największym hardcore’owym festiwalu w Europie Wschodniej zgotowali zespołowi 10 minutową owację.