Uz Jsme Doma

+ Gypsurge

data: 17 XI 2023   pt.   20:00
Jeden z czołowych przedstawicieli czeskiej awangardy – UZ JSME DOMA w Polsce!
Zespół UZ JSME DOMA powstał w Teplicach w 1985 roku i nieprzerwanie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Ma na swoim koncie 8 albumów studyjnych, dwa koncertowe oraz DVD, które jest zapisem koncertu oraz swoistą dokumentacją 38 letniej historii grupy. Oprócz regularnego koncertowania i nagrywania płyt muzycy UZ JSME DOMA angażują się również w inne projekty artystyczne, takie jak: tworzenie muzyki do spektakli teatralnych, filmów [Guzikowcy – https://www.filmweb.pl/film/Guzikowcy-1997-107568], publikacje książkowe oraz akcje performance. Współpracowali z wieloma uznanymi nazwiskami szeroko pojętej muzyki alternatywnej. Do najbardziej znaczących zaliczyć należy: The Residents, Toma Corę, Amy Denio, Jello Biafrę, Davida Thomasa, Chrisa Cutlera, The Ex.
Zespół dużo koncertuje, odwiedzając już do tej pory 43 różnych krajów. Znacząca część tych koncertów odbyła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrali ponad 700 koncertów, niemal we wszystkich stanach. Ich twórczość wymyka się prostemu zaklasyfikowaniu do konkretnego nurtu muzycznego. Choć z cała pewnością jest to zespół rockowy, swoją muzykę tworzą na swój własny, unikalny sposób. Cechą charakterystyczną muzyki UZ JSME DOMA jest częsta zmiana tempa utworów, melodyjność nawiązująca do słowackich i morawskich korzeni oraz surrealistyczne teksty, często inspirowane dokonaniami Franza Kafki.
***
Gypsurge
Multi nacjonalny zespół z Krakowa. Ich muzykę można scharakteryzować jako połączenie romantycznego punku i gypsy folk rocku. Zespół istnieje od 2020, w zeszłym roku przeszedł zmianę składu:
Perkusja: Saki (Grecja)
Śpiew: Simon (USA)
Bass: Milan (Słowacja)
Gitara: Marcin (Węgry)