Variete

data: 9 IV 2022   sob.   20:00
Front Row Heroes i Klub RE zapraszają Was na koncert zespołu Variete.
09.04.2022 // GODZ. 20:00 // Klub RE
Wydarzenie odbędzie się według zasad obowiązującego reżimu sanitarnego. Co byśmy zdrowi byli!
Variete
Zapraszamy na koncert w ramach trasy promującej nową płytę zespołu Variete.
„Dziki książę”, najnowsza płyta Variete, wciąga jak 10 odcinkowy serial. Nie ma w Polsce zespołu, który z taką konsekwencją przeciwstawiałby się swojemu wcześniejszemu, w tym wypadku, zimno-falowemu, wizerunkowi. Z każdą kolejną płytą muzyka Variete gubi ciężar pierwszych produkcji i zyskuje hipnotyczny powab. Autostrady południa, upał i dzielnice Warszawy, poszukiwanie piękna – esencjonalne i wyrafinowane opowieści tkane przez zespół, robią ze słuchaczem to, co powinna robić sztuka: skłaniają do refleksji i pozostawiają trudno zmywalny ślad.
Zespół zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku. Choć Variete jest uznawane za prekursora nurtu cold-wave w Polsce, to muzyka grupy z każdą kolejną płytą ewoluowała, oddalając się od “zimnej fali” w kierunku nowych brzmień, inspiracji trip hopem i ambitną elektroniką.
Wokalistą, autorem tekstów i liderem Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy.
Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (“Variete” 1993), przez Mikołaja Trzaskę (“Koncert – Teatr STU” 1995), Wojciecha Jachnę (“Piosenki Kolonistów”, 2013), po Kubę Więcka (album “Nie wiem”, 2017).
Na nowej płycie „Dziki książę” usłyszymy litewskiego saksofonistę Jana Maksimowicza.
Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach: “Koncert – Teatr STU” z 1993 roku oraz “PPA. Wrocław 2015”. Ten ostatni, to album zarejestrowany podczas premiery spektaklu „Bal, czyli wieczór zapoznawczy. Gra zespół Variete”, która miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Zespół Variete gra w składzie:
Grzegorz Kaźmierczak – śpiew, elektronia
Marek Maciejewski – gitary
Marcin Karnowski – perkusja
Grzegorz Korybalski – bas
oraz gość specjalny z Litwy:
Jan Maksimowicz – saksofony