Vialka

data: 16 IV 2015   śr.   00:00

Istniejąca od 2002 roku lat Vialka to duet, który tworzą francuska perkusistka Marylise Frecheville i kanadyjski gitarzysta basowy Eric Boros. Wcześniej występowali oni jako sekcja rytmiczna jazz-punkowej formacji NNY, aby następnie zacząć pod własnym szyldem działalność w dwuosobowym składzie. Mieszkali w Szwajcarii, Słowenii, Kanadzie, teraz w odległej francuskiej wiosce – która jest ich domem pomiędzy poszczególnymi tournee. Czerpiąc swe wpływy z tradycyjnej jak i współczesnej undergroundowej muzyki z całego świata, muzyka Vialki bazuje na szaleńczej integracji między zsynchronizowanym bębnem i śpiewem Marylise oraz orkiestrowym gitarowym graniem Erica – co niesie za sobą ekstatyczną energię, humor, żądze życia, wyrafinowany język muzyczny i subtelne połączenie między nimi. Vialka nie jest tylko projektem muzycznym, ale socjalno-naukowym eksperymentem, próbą spotkania, komunikacji i pracy z nadzwyczajnymi i mało znanymi muzykami i artystami zewsząd i znikąd.

Odbyli tournee w ponad 45 krajach Europy, Afryki, Ameryki Pn i Azji, współpracowali z włoskim saksofonistą Jacopo Andreini, macedońskim artystycznym kolektywem OPA, francuskim producentem Laurentem Carles, członkami punkowej chińskiej grupy SDL, legendarnym członkiem CAN Damo Suzukii, czy nowozelandzkim basistą Kieran Monghan.

W muzyce Vialki znajdziemy energię i bezkompromisowość punka, swobodę free jazzu, brzmienia world music i drapieżność hard core’u.

Eric Boros rozpoczął swą muzyczną karierę jako szkolny trębacz, teraz jest kompozytorem i improwizatorem, gra na tradycyjnej jak i elektrycznej gitarze, na harfie i znany jest ze swego specyficznego wokalu.

Marylise Frencheville pierwszy raz stanęła na scenie w wieku 3 lat. Po klasycznej nauce tańca, aktorstwa i pianina, w 1993 roku przyłączyła sie do „garażowego” zespołu nastolatków, gdzie grała na keyboardzie i spiewała. Teraz komponuje muzykę, pisze liryki, odsłuchuje, improwizuje i sprawdza się w swoim krzykliwym tańcu.

Marylise Frecheville – perkusja , wokal

Eric Boros – gitara , wokal

https://www.facebook.com/vialka

https://vimeo.com/78243723