Yellow Umbrella

data: 1 I 2002   pon.   00:00

Jeden z najczęściej koncertujących i najlepiej brzmiących niemieckich zespołów reggae-ska. Ponad 70 koncertów rocznie w różnych krajach Europy! To wybuchowa mieszanka energetycznego połączenia reggae i zdobyła już uznanie tysiąca fanów w Europie.

Zespół powstaje w 1994 roku w Dreźnie. W 1995 tworzą legendarne już dzisiaj nagranie Summerspring’95, które pozwala grać Yellow Umbrelli pierwsze koncerty, na razie głównie w Dreźnie.

W 1996 zespół nagrywa debiutancką płytę Offbeat, dzięki której zaczyna koncertować po Niemczech. W 1997 Yellow Umbrella występuje po raz pierwszy w Polsce na fetiwalu Przystanek Woodstock w Żarach.

W 1998 Yellow Umbrella występuje jako bezpośredni support dla The Wailers, podczas festiwalu w Dreźnie. W Jenie wystepują przed Skavoovie & The Epitones.

W 1999 powstaje album Marie Juana. Podczas koncertu premierowego płyty, na wolnym powietrzu zespół gromadzi kilkanaście tysięcy ludzi. Ich trasy koncertowe po Niemczech przybierają rozmachu.

W 2000 roku Yellow Umbrella występuje wraz z z The Trojans, Malarians oraz Jim Murple Memorial podczas Dance Ska La Fest we Francji w miejscowości Rennes. W listopadzie grają pierwszą dziewięcio-koncertową trasę po Francji.

 W 2001 wydają kolejny album pt. Flight No. 20-8-3. Tym razem koncert premierowy płyty musi odbyć się dwa razy, ponieważ bilety na pierwszy zostają wyprzedane w jeden dzień. W marcu odbywają kolejną trasę po Francji. 30 marca realizują swój kolejny pomysł, festiwal Back to the roots na którym przed niemalże półtoratysięczną publiką, poza Yellow Umbrellą występuje Paprika Korps z Polski oraz Western Special z Francji. W 2001 także odbywa się ich pierwszy koncert we Włoszech oraz trasa z Richie Senior a.k.a. Dr. Ring Ding. W sierpniu grają kolejną trasę po Francji i w grudniu wydaja pierwsze nagranie koncertowe Les Schucharton-Tapes.

W 2002 powstaje kaseta wideo z trasy koncertowej po Francji, będąca obrazem do ostatniej płyty Les Schuchkarton-Tapes. Powstaje francuska wersja ostatniej płyty wydana przez Mosaic Music Distribution. Dochodzi do kolejnej trasy po Francji oraz kilku koncertów w Szwajcarii. Największe marzenie zespołu zostaje zrealizowane – Yellow Umbrella jako support The Skatalites na koncertach w Niemczec! Poza tym wspólny koncert z kolejnym adorowanym przez członków Yellow Umbrelli zespołem – The Slackers.

Kiedy w 2003 roku zespół ogłosił koniec swojej działalności, na ich pożegnalny koncert do Drezna przybyło 6 tys. fanów Ska, nie tylko z całych Niemiec, ale i z Polski, Francji, Czech, Włoch, Szwajcarii i Skandynawii – zewsząd, gdzie tylko ta tajna broń niemieckiej sceny zdążyła uderzyć w ciągu swojej 10-letniej działalności. Ostatni występ Yellow Umbrelli okazał się największym koncertem Ska jednej kapeli jaki kiedykolwiek odbył się w Niemczech. W ten godny sposób żywa legenda u szczytu swojej świetności przeszła, zdawałoby się, do historii…

http://www.yellowumbrella.de/
http://www.facebook.com/pages/Yellow-Umbrella/63821837576?fref=ts
http://www.myspace.com/theyellowumbrella
http://www.youtube.com/watch?v=ijvr_HtWcNM